Yasal Takip Ne Demektir?

Yasal takip, bankaların borcunu ödemeyen müşterilerinden söz konusu borcu yasal yollarla tahsil etmek için uyguladığı bir yöntemdir. Yasal takip hakkında ayrıntılı bilgi yazımızda.

Yasal takip ile tanışabilmeniz için borcunuzu uzun süre geciktirmeniz ve ödememeniz gereklidir. Aslına bakarsanız Türkiye’de zaten borcunu ödemeyen ve bankaların yasal takibinde bulunan 150 bin kişi bulunmaktadır. Bu kişiler kredi ve kredi kartı borçlarını geciktirmiş ve ödememişlerdir. Dolayısıyla bankalar bu kişilerden ilgili borcu yasal takip sonucunda tahsil etmeye çalışmaktadırlar.

Bankalardan kredi aldığınız zaman bu kredi borcunun taksitlerini düzenli olarak ödemeniz gerekir. Borcunuzu 90 gün boyunca ödemediğiniz zaman kara listeye girersiniz ve banka sizinle iletişime geçer. Banka size borcunuzu ödemeniz için bir hafta süre verir. Aksi takdirde yasal takip başlatılacağını ve borcun sizden icra yoluyla tahsil edilmeye çalışacağını söyler. Siz bu süre içinde borcunuzu ödemezseniz banka dosyanızı avukata verir. Avukat yasal takibi başlatır ve dosyanızı icra müdürlüğüne verir.

Bankanın yasal takip sürecinde kredi borcunu sizden tahsil etmek için yapabileceği birkaç şey vardır. Bunlar, aldığınız kredi türüne göre değişir. Eğer konut kredisi aldıysanız zaten konutu bankaya ipotek ettirdiğiniz için banka yasal takip sürecinde konutu sizden borcunuza karşılık olarak alabilir. Taşıt kredisi aldıysanız aynı şekilde taşıtın üstünde ipotek olduğu için yasal takip sürecinde banka sizden taşıtınızı yine borcunuza karşılık olarak alabilir. Eğer kredi alırken kefil gösterdiyseniz banka bu borcu kefilden tahsil etmeye çalışacaktır.

Yasal takip son derece olumsuz bir durumdur. Kredi kartı borcunuz varsa banka sizden bunu tahsil etmeye çalışır. Ancak bu süreç konut kredisinden ve taşıt kredisinden farklıdır. Bireysel ihtiyaç kredisi için de aynı durum söz konusudur. İcra yoluyla sizden borç tahsil edilmeye çalışılır. Ancak evinizde bir eşyadan iki tane olması durumda icra memurları eşyalardan birini borcunuza karşılık olarak alır. Bankanın bu aşamadan sonra yapabileceği şeylerden biri vadesiz hesaplarınıza el koymaktır. Maaşınızın üçte birine de el koyulması söz konusudur. Banka size borcunuzu yapılandırmayı teklif edebilir. Ancak yapılandırılan borcun taksitlerini ödemediğinizde hapis cezası almanız da ihtimal dahilindedir.