Uygun İhtiyaç Kredisini Nasıl Bulurum?

Uygun ihtiyaç kredisi bulmak için yapmanız gereken şeylerin neler olduğunu öğrenmek mi istiyorsunuz? Krediye mi ihtiyacınız var? O halde yazımızı okuyarak uygun krediyi nasıl bulabileceğinizi öğrenebilirsiniz. 

Uygun ihtiyaç kredisi bulmak için yapmanız gereken ilk iş araştırmaktır. Bankaların verdiği ihtiyaç kredilerini tek tek araştırmanız gerekir. Bankalar, ihtiyaç kredilerini, bunların tutarlarını, bu kredileri ne kadar vade ile verdiklerini ve bu kredilere ne kadar faiz uyguladıklarını, kredi verirken aradıkları koşulları ve istedikleri evrakları ayrıca başvuru kanallarını websitelerinde yazarlar. Hatta bazı bankalar kredilere ait ödeme planlarını da çıkarırlar. Ayrıca aldıkları kredi tahsis ücretini de belirtirler. Bazı bankalar istedikler hayat sigortasına tahminen ne kadar prim ödeyeceğinizi de yazmaktadır.

Uygun ihtiyaç kredisini bulmak için ne aradığınızı bilmeniz gerekir. Eğer masrafsız ihtiyaç kredisi arıyorsanız bu krediye bankaların uyguladığı faiz oranının masrafsız krediye uyguladığı faiz oranından daha yüksek olduğunu bilmelisiniz. Yani dosya masrafı vermekten kaçınırsınız ancak cebinizden geri ödeme süresi boyunca daha çok para çıkar. Bu yüzden masrafsız kredi ararken bu krediye uygulanan faiz oranlarını dikkatli bir şekilde kontrol etmeniz gerekir. Hatta en iyisi masrafsız  değil masraflı kredi almaktır. Çünkü bu kredilere çok daha düşük faizler uygulanır.

İhtiyaç kredisi almak istiyorsanız bankaların genellikle bu kredi için hayat sigortası yapılmasını şart koştuğunu bilmeniz gerekir. Yani ihtiyaç kredisini kullandıktan sonra geri ödeme süresi boyunca hayat sigortası yaptırmanız gerektiğini bilmelisiniz. Bu hayat sigortasının primleri de uygun olmalıdır. Bazı şubesiz bankacılık hizmeti veren bankalar hayat sigortası yapma şartı aramamaktadırlar. Üstelik masrafsız kredi vermektedirler. Ancak krediye çok yüksek faiz uygulamaktadırlar.

Uygun ihtiyaç kredisi faiz oranı düşük olan, hayat sigortası primleri düşük olan ve vade seçenekleri size uygun olan kredidir. Bu krediyi veren banka sizden binde beş oranında dosya masrafı yani kredi tahsis ücreti alacaktır. Ancak bu tutara bir de BSMV eklenmektedir. Ödemeniz gereken ücretin ne kadar olduğunu bankanın internet sitesinden öğrenebilirsiniz. Ayrıca başvuru sırasında istenen belgeleri de internet sitesinden öğrenmeniz mümkündür. Başvurunun SMS ile yapılmasının mümkün olup olmadığını mobil bankacılık uygulamasından ya da internet sitesinden başvuru yapılıp yapılmadığını da öğrenebilirsiniz.