Ücretsiz Kredi Notu Öğren

Ücretsiz kredi notu öğrenmek mi istiyorsunuz? Bunu yapmanız mümkün. Ücretsiz kredi notunuzu öğrenmek için neler yapmanızı gerektiğini yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz. 

Ücretsiz kredi notu öğrenmek mümkündür. Kredi notunuzu bilmeniz ve takip etmeniz çok önemlidir. Kredi notunuzu her ay sorgulamanız ve kontrol etmeniz ayrıca önceki aylara göre nasıl değiştiğini incelemeniz çok önemlidir. Çünkü bankalar ve müşterisi olduğunuz şirketler kredi notunuzu önemserler. Kredi notunuz sizin ödeme alışkanlıklarınız konusunda da bilgi veren bir göstergedir. Kredi notu sizin borçlarınızın, varlıklarınızın, borcunuzun taksitlerini gecikmeli mi yoksa zamanında mı ödediğinizin esas alınmasıyla oluşturulur. Böylece karşınıza KKB (Kredi Kayıt Bürosu) skorunuz çıkar. Kredi Kayıt Bürosu, tüm vatandaşların kredi notlarının saklandığı kurumdur. Bu kurum sizin kredi notunuzu ayrıca bankalarla ve şirketlerle paylaşır. Yani kredi notunuz bankalardan ve müşterisi olduğunuz şirketlerden gizlenmez.

Kredi notunuzu oluşturan unsurlar ve bu unsurların kredi notunuzun içindeki payları şu şekildedir. Bireysel Kredi ve Kredi Kartı Ödeme Alışkanlıkları (%30), Mevcut Hesap ve Borç Durumu (%25), Yeni Kredi Açılışları (%20), Kredi Kullanım Yoğunluğu (%15) ve Diğer unsurlar (%10). Buradan da anlayacağınız üzere borcunuzun olup olmadığı ve borcunuzu bankaya ödeyip ödemediğiniz çok önemlidir.

Kredi notunuzu ücretsiz öğrenmek isterseniz başvuracağınız yer müşterisi olduğunuz bankadır. Bankadan kredi notunuzu ücretsiz olarak öğrenebilirsiniz. Ancak kredi notunuzu bankanızın internet şubesinden de öğrenebilirsiniz. Bunun için internet şubesine giriş yaparak Kredilerim kategorisinde kredi notum başlığını bulmanız gerekmektedir. Buradan kredi notunuzu öğrenmek isterseniz bankanız sizden 4 TL alacaktır. Yani kredi notunuzu ücretsiz olarak öğrenmenizin tek yolu banka şubesini ziyaret etmektir. Findeks platformu da Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından oluşturulan ve vatandaşların üye olarak kredi notlarını öğrenmelerini sağlayan bir platformdur. Bu platforma T.C. kimlik numaranız ve cep telefonu numaranızla üye olarak kredi notunuzu öğrenmeniz mümkündür. Ancak sisten bu işleminiz için sizden 4 TL alacaktır. Eğer Findeks platformunun size her ay kredi notunuzu ve risk raporunuzu göndermesini isterseniz Findeks üyelik paketlerinden yararlanabilirsiniz. Eğer sık sık kredi alan biriyseniz ve yatırım yapıyorsanız Findeks üyelik paketlerinden yararlanmanız daha doğru olacaktır.