Taşıt Kredisinde Hayat Sigortası Zorunlu Mudur?

Taşı kredisi her özel bankanın ve devlet bankasının verdiği kredi ürünleri arasında yer almaktadır. Gerek ticari gerekse ihtiyaçtan dolayı alınan taşı kredilerine birbirinden farklı faiz oranları ve miktarlar da bankalar kredi teklifi sunmaktadırlar. Bankaların taşıt kredisi ürününe veya diğer tüm kredi ürünlerine bazı zorunluluklar getirildiği bilinmektedir. Bunlardan en çok önem konusu olan hayat sigortası olmaktadır.

Hayat Sigortası Nedir Ve Zorunlu Mudur?

Hayat sigortası bir kişi kredi ürününden yararlanmış ise bir sigorta şirketi ile anlaşma imzalamaktadır ev krediyi çeken kişinin vefatı durumun da krediden kalan borcun ödenmesi kişinin anlaşma yaptığı poliçe imzaladığı sigorta şirketine ait olmaktadır. Bankalara kredi talebinde bulunan kişiler bankanın hayat sigortası yaptırma istemi ile karşı karşıya kalabilmektedir. Bankalar bu konuda ısrarcı davranabilmektelerdir. Fakat bankalar bu konu üzerine ne kadar ısrar etseler de kredi talebinde bulunan vatandaşın hayat sigortası yaptırma gibi bir zorunluluğu bulunmamaktadır.

Bu durum kanun da yer almaktadır. Kişi bir dilekçe ile kanunun gerekliliğinden bahsedebilir ve bankanın hayat sigortası yaptırma istemini reddedebilir. Fakat karşılığın da banka kredi kullandırmama yetkisine sahiptir. Yani kişi bankadan kredi talebine yönelik olumsuz yanıt alabilir. Öyleyse yol yine hayat sigortası yaptırma konusuna çıkmaktadır. Bazı bankalar bazı sigorta şirketleri ile anlaşma yapmakta ve bünyesine kredi talebinde bulunan kişileri sigorta yaptırmaları üzere şirkete yönlendirmektedir.

Genel olarak toplum da bankaların hayat sigortası yaptığına dair bir yanılgı yer almaktadır. Aslında banka sigorta şirketi ile kişi arasında aracı bir kurum olma görevi görmektedir. Kişi poliçede yer alan yazıları dikkatle okumalıdır. Çünkü ince ince yazılmış yazılar arasına sıkıştırılmış kredi borcu sahibinin ” kaza ile vefatı durumun da borcun ödenebileceği ” ibareleri yer almaktadır. Yani hastalık haliyle vefatı gerçekleşen kişinin kredi borcu miras ortakçılarına kalmaktadır. Bu sebeple dikkatle inceleme gereklidir.