Taşıt Kredisi Faiz Oranları

Ülkemizde faaliyetlerini finansal işlemler kapsamında sürdüren şirketler bulunmaktadır. Bu şirket veya kuruluşların başında bankalar bulunmaktadır. Bunun yanında borsalar ve uluslararası kuruluşlarda finansal işlemler kapsamında iş ve işlemlerini sürdürmektedir. Ülkemizde bankalar faaliyetlerini Bankacılık düzenleme ve Denetleme Kurumunun denetimi altında sürdürmektedir. Elbette bankalar ülkemizde faaliyet ve ait olma durumuna göre farklılık oluşturmaktadır.

Bankalar Kaça Ayrılır?

Ülkemizde bankalar kamu ve özel banka olarak ikiye ayrılmaktadır. Bu kapsamda Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Hak Bankası devlet bankası olarak bilinmektedir. İş Bankası, Garanti Bankası, Denizbank, HSBC Bankası, QNB Finansbank ve diğer farklı banka kuruluşları özel bankacılık alanında faaliyet gösteren kuruluşlar olarak bilinmektedir.

Bankaların Faaliyet Alanları

Ülkemizde bankalar maaş ödemesi, vadeli ve vadesiz hesap işletimi, kredi kartı işlemleri, kredi kullanımları, fatura ödemeleri, hesaplar arası para transferi ve kıymetli eşyalara ait fonlar aracılığı ile iş ve işlemlerini sürdürmektedir.

Bankaların Kredi İmkânları

Bankalar müşterilerine üç ana başlık altında kredi imkânı tanımaktadır. Bunlar konut kredisi, ihtiyaç kredisi ve taşıt kredisi olarak bilinmektedir. Bu kredileri içerisinde en fazla talep gören ise taşıt kredisi olarak bilinmektedir.

Taşıt Kredisi

Ülkemizde otomotiv sektörünün gelişmesi ile birlikte insanlar taşı almayı planlamaktadırlar. Bu alanda bankalar müşterilerine taşıt kredisi imkânı tanımaktadır. Taşıt kredileri sıfır ve 2.el kredi olarak ikiye ayrılmaktadır.

Sıfır Taşıt Kredisi

Bankalar bu kredi çeşidi için ortalama aylık %1,09 ile başlayan kredi imkânları tanımaktadır. Bankalar arasında en uygun sıfır taşıt kredisini HalkBank aylık %1,09 ile vermektedir.

2.El Taşıt Kredisi

Bankalar müşterilerine sıfır yerine ikinci el taşıt kredi imkânı da tanımaktadır. Bu alanda 2.El taşıt kredisi aylık % 1,15 ile vermektedir. Krediler bu kapsamda bankalar tarafından verilmektedir.