Taksit Borcu Devam Eden Kredi Kartı İptal Edilebilir Mi?

Kredi kartını iptal etmek isteyen kart kullanıcıları bu işlemi yaptırmak istediklerini gerçekleştiremiyorlar. Bunun sebebi ise konu ile ilgili bilgi eksikliklerinden kaynaklıdır. Tereddüde dayalı olan bu bilgi eksikliği kredi kartının devam eden taksit borçlarından dolayı nasıl olacağını bilemediğinden kart iptalini yapamamaktadırlar.

Öncelikle şunu söylemek gerekir kullanmak istemediğiniz kredi kartınızın kapattığınız zaman daha önce yapmış olduğunuz alışverişlerin taksitlerini ödemenize devam etmeniz gerekir. Kredi kartınızı kullanmayıp iptal etmek istediğiniz vakit bankalar için yayınlanmış olan 11.03.2007 tarihinde 26458 sayılı olan Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren banka kartları ve kredi kartları hakkındaki yönetmelik kapsamındaki kart sahiplerinin iptal için başvurdukları kartlar için 7 gün içerisinde yerine getirmekle yükümlüdür.

Kredi Kartı İptal Edildikten Sonra Kalan Taksitler

Kredi kartınızı iptali için başvuru yaparak yaptığınız bu başvurunuz onaylandıktan sonra kalan taksitlerinizin yer alacağı ekstrenizi bankalar göndermesi gerekmektedir. Kartınızın kapatılmış olması ve borcunuzun olmasından dolayı banka bu ekstrenizi göndermek zorundadır. Borcunuz bitene kadar ekstrenizi göndermekle yükümlü olan bankalar hesap özetini göndermez ise BDDK’ya şikâyet ederek gönderttirebilirsiniz. Çünkü bu yasal hakkınızdır.

Bazı bankalar kredi kartını iptal ettirmek isteyen tüketicisini ileriye yönelik taksit bakiyesi ile ilgili bahaneler üreterek caydırmaya çalışmaktadırlar. Bu durumla karşılaştığınız zaman telefonla konuştuğunuz kişinin adını öğrenerek o kişinin takım lideri ile görüşmek istediğinizi belirtmeniz. Takım lideri ile görüşebilirseniz mutlaka o kişinin de ismini öğrenmelisiniz. Aynı şekilde o kişiye de aynı bilgileri anlatmanız gerekir. Eğer takım liderinden de sonuç alamazsanız konuyu BDDK’ya şikâyette bulunabilirsiniz. Dilekçenizde kiminle, hangi saatte ve tarihte görüştüğünüzü ve konuşma detayınızı belirtmeniz gerekir.

Kredi Kartı İptal Şartları

Kredi kartınızın ileri tarihli taksitlerin kart kapatılırken ödenmesi gerekmemektedir. O taksitin zamanı geldiği ekstre döneminde ödenmesi yapılması hakkınız bulunmaktadır. Ama bu durum borç alacak ilişkisine bağlıdır. Eğer gecikmede olan borcunuzun muacceliyet veya yasal takip var ise kredi kartının ileriye yönelik taksitler tarihleri geldiği vakit ödenmesi durumu söz konusu değildir.