Sürekli Başvuru Yapınca Kredi Skoru Düşer mi?

Kredi skoru, bankaların kredi kartı ve kredi gibi ürünleri kullandırdığı kişilere geri ödeme performansları neticesinde verdiği puanın genel adıdır. Kredi skorunun düşmesini ya da yükselmesini belirleyen temel etkenler vardır. Bu noktada da elbette kişiler tarafından yanlış olarak algılanan birçok nokta bulunmaktadır.

Öncelikle bahsetmek gerekir ki, kredi skorunun kişilerin başvuru sıklığı ile herhangi bir ilgisi bulunmamaktadır. Yani bir kişi çok fazla sayıda krediye başvurduğu için kredi skoru hiçbir şekilde düşmez. Kredi skoru yalnızca borcun aksatılması ve vadelerin ödenmemesi ile düşmektedir. Bunun aksine, sıklıkla kredi çeken ve borçlarını düzenli olarak ödeyen kişilerin kredi notu üst seviyelerde olacaktır. Bankalar borçlarını düzenli ödedikten sonra her kişinin sıklıkla kredi çekmesini tercih etmektedirler.

Kredi Notu Neden Düşer?

Bankalardan kullandığınız kredi kartı ve kredi gibi ürünlerin borç ödeme sürelerinin aksatılması, kredi notunun düşmesinin ana etkenidir. Elbette bankalardan hiçbir şekilde kredi çekmemesine rağmen kredi notu çok düşük olan kişiler de vardır. Bankalar bu durumdaki kişilerin kredi geçmişlerini bilemeyeceği için, bu kişileri her zaman risk grubuna dâhil eder.

Kredi notu konusunda bilinmesi gereken en önemli noktalardan birisi, kredi notunun çabuk düşüp, geç yükselmesidir. Bankalara 1-2 ay üst üste geç ödeme yapmanız durumunda kredi notunuz hemen aşağıya çekilebilir. Ancak kredi notunun tekrardan yükselip eski haline gelmesi ise daha uzun bir zaman alabilmektedir. Banka sizlerin borç ödeme durumundan tamamen emin olmadıkça, kredi notunuzu yükseltmeyecektir.

Kredi notunun ne seviyede olduğunu merak eden kişiler direkt olarak ilgili banka şubesine gidip kredi notunu öğrenebilirler. Bunun haricinde Kredi Kayıt Bürosu tarafından oluşturulan Findeks sistemi sayesinde de internet üzerinden kredi notu sorgulanabilmektedir. Birkaç dakika içinde sisteme üye olduktan sonra güvenle kredi notu sorgulanabilmektedir.