Seyahat Sigortası Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Gerek yurtiçi, gerekse yurtdışına yapılan seyahatlerin tamamında ilk olarak hedeflenen şey seyahatlerin hiç bir olumsuz durum ile karşılaşılmadan gerçekleştirilmesidir. Bu konuda yapılabilecek olan en önemli hamlelerden birisi seyahat sigortası yaptırmaktır. Seyahat sigortası sayesinde seyahat halinde olan yolcular, yolculuk sırasında başlarına gelebilecek olan kaza ve hastalık gibi durumlarda sigorta şirketleri tarafından güvence altına alınmış olurlar. Birçok kişi seyahat sigortası yaptırmak istediği zaman fiyat konusunda bilgi sahibi olmadıkları için endişeye kapılır. Ancak bu durum çok karmaşık konu değildir, seyahat sigortası fiyatı birkaç etken göz önüne alınarak hesaplanır. Peki, seyahat sigortası fiyatları nasıl belirlenir?

Seyahat Sigortası Ücretlendirmesinde Yaş Etkeni

Seyahat sigortası yaptırmak isteyen kişilerin yaptıracakları sigorta için ödemeleri gereken ücret konusunda en önemli etken yaş faktörüdür. Kısa süreli sigorta türlerinden birisi olan seyahat sigortasında 65 yaş üstünde olan kişilere daha yüksek ücret çıkarken, 65 yaş ve altında olan kişiler daha az ödeme yaparlar. Ancak yukarıda da bahsettiğimiz gibi kısa süreli sağlık sigortalarından birisi olan seyahat sigortası ücretlendirmesine çok büyük farklar yoktur.

Seyahat Sigortasında Kapsam

Seyahat sigortası ücretlendirmesine etki eden faktörlerden birisi de seyahat sigortasının kapsamıdır. Bazı seyahat sigorta türleri sadece kaza durumlarına karşı yolcuları güvence altına alırken, bazı seyahat sigortası türlerinde ise kaza ile birlikte hastalık ve eşyaların karışması gibi durumlara karşı da yolcular güvence altına alınır. Bu yüzden sigortanın kapsamı ödenecek olan ücret için oldukça önemlidir. Kapsam dışında seyahat süresi de doğrudan seyahat sigortasının ücretlendirilmesine etki eden faktörler arasındadır. Bu yüzden eğer sizlerde seyahatleriniz için seyahat sigortası yaptırmayı düşünüyorsanız ve ne kadar ücret ödeyeceğinizi merak ediyorsanız tüm bu etkenleri göz önüne almalısınız.