Riskli Müşteriyim, Kredi Çıkar Mı?

Riskli müşteri kategorisine giriyorsanız bankadan kredi almanız zordur. Bankalar riskli müşterilere kredi vermek istemezler. Ancak belirli koşullarla bankadan kredi almanız mümkün olabilir.

Hiç kimse riskli müşteri kategorisine girmek istemez. Ancak bazı durumlarda şanssızlık peşinizi bırakmaz. Borçlarınızı ödeyemeyebilirsiniz. Bu durumda bankalar size güvenmeyeceklerdir. Kredi notunuzun seviyesi sizin hangi riskli müşteri grubuna girdiğinizi belirler. Yani notunuz düştükçe taşıyacağınız risk artacaktır. Bu kategoriler az riskli, orta riskli ve çok riskli şekilde belirlenmiştir.

Kredi notunuzun 1300 ila 1499 arasında olması durumunda az riskli müşteri kategorisine girersiniz. Bu durumda bankadan kredi çıkması zor değildir. Yani yüksek faizli olsa da kredi alabilirsiniz. Kredi notunuzun 800 ila 1299 arasında olması durumunda orta riskli müşteri kategorisine girersiniz. Bankalar orta riskli müşteri grubuna kredi verseler de müşteriden onun durumuna göre kefil göstermesini ya da bir gayrimenkulu ipotek ettirmesini isteyebilirler. Bu kararı vermek bankaya bağlıdır. Eğer kredi notunuz 799 ve altındaysa çok riskli müşteri grubuna girersiniz. Yani bankadan kredi almanız neredeyse imkânsızdır. Bankanın sizden yine kefil göstermenizi ya da gayrimenkul ipotek ettirmenizi isteme olasılığı ya da kredi vermeyi tamamen reddetme olasılığı çok yüksektir.

Riskli müşteri iseniz ve bankada kredi çekmeye çok ihtiyacınız varsa mutlaka bir memur kefil bulmalısınız. Bankaların hayır demediği durumlardan biri memur kefildir. Aynı zamanda bir gayrimenkulü ipotek ettirmeniz de aynı işi görecektir. Ancak elbette rehin vermek, kefil göstermekten çok daha zordur.

Riskli müşteri iseniz ve emekliyseniz maaşınızı göstererek kredi alabilirsiniz. Pek çok emekli kişi emekli maaşını göstererek yüksek miktarda kredi alabilmektedir. Ancak bu durumda maaşınızın çoğu kredi taksitlerine gidecektir. Yine de bir seçenek olarak bunu dikkate alabilirsiniz.

Riskli müşteri iseniz kredi almak istiyorsanız ancak bu ihtiyacınız acil değilse önce kredi notunuzu yükseltmeye çalışabilir ve daha sonra kredi çekmeyi deneyebilirsiniz. Çünkü zaten kredi notunuz düşükken kredi başvurusu yaparsanız ve kredi başvurunuz reddedilirse kredi notunuz daha da düşecektir. Bu durumda zaten kredi almanız zorken imkânsız hâle gelecektir. Siz de daha riskli müşteri hâline gelirsiniz.