Risk Raporu Nedir?

Risk raporu bankaların kredi notu kadar önemsediği bir rapordur. Bu rapor sizin son beş yıla ait ödeme alışkanlıklarınızı ve tüm bankacılık işlemlerinizi gösterir.

Risk raporu bankaların çok önemsediği bir rapordur. Bankalar risk raporuna ve kredi notuna çok önem verirler. Bu nedenle kredi notunuz kadar risk raporunuzu da önemsemeniz gerekir. Risk raporunuzda sizin riskli bir müşteri olmadığınızın görülmesi için geçmişte gerçekleştirdiğiniz işlemlerde bir gecikme ya da yasal takip gibi işlemlerin olmaması gerekir.

Risk raporunuzda sizin ödeme alışkanlıklarınız, aldığınız kredi kartları, kredi kartı ekstre ödemelerinizi düzenli olarak yapıp yapmadığınıza dair bilgiler, bankalardan aldığınız krediler, kredi borcu taksit ödemelerinizi nasıl ödediğiniz ve benzeri çok sayıda bilgi yer alır. Yani bu rapor sizin kredi notunuzun açılımı gibi bir şeydir.

Kredi notunuz risk raporunuzda yer alan bilgilerden biridir. Risk raporunuzda kredi notunuz ve kredi notunuzun Türkiye ortalamasına göre durumu da yer alır. Bu yüzden kredi notunuzu önemsediğiniz gibi risk raporunuzu da önemsemeniz gerekir.

Risk raporunuzu Findeks platformundan almanız mümkündür. Findeks platformundan kredi notunuzu sorguladığınız ve öğrendiğiniz gibi risk raporunuzu da alabilirsiniz. Risk raporunuzu almanız için ödemeniz gereken ücret 4,72 TL’dir. Bu ücreti kredi kartınızla ya da banka hesap kartınızla ödemeniz mümkündür. Risk raporunuzu isterseniz bankanızın internet şubesini kullanarak da alabilirsiniz. Hatta mobil bankacılık uygulamasını kullanarak da risk raporunuzu almanız mümkündür. Ancak bankaların bu işlem için aldığı ücret, Findeks platformunda ödemeniz gereken ücretten farklı olabilir.

Bankalar kredi başvurusu yaptığınızda ya da kredi kartı limitinizi yükseltmek istediğinizde sizden risk raporunuzu isteyebilirler. Bu durumda risk raporunuzu Findeks platformundan ya da bankacılık şubesinden alarak bankaya ibraz etmeniz gerekir. Hatta Findeks mobil uygulamasını kullanarak da risk raporunuzu almanız mümkündür.

Bankacılık işlemlerinizi gerçekleştirirken yaptığınız kredi borç taksidi ödemelerine, kredi kartı ekstre borcu ödemelerine ve daha pek çok ödeme alışkanlıklarınıza dikkat etmelisiniz. Çünkü bu durum sadece borcunuza faiz yansımasına değil risk raporunuza olumsuz işlemlerin kaydedilmesine de neden olur. Yaptığınız işlemler finans kuruluşları tarafından düzenlenip Kredi Kayıt Bürosu (KKB)’na iletilir.