Qnb Finansbank Iban Sorgulama

IBAN (Uluslararası Banka Hesap Numarası – İnternational Bank Account Number), bankalardaki müşterilerin para transfer ve işlemlerinin hızlı ve hatasız bir şekilde gerçekleştirilmesi amacıyla oluşturulmuştur. Ülkemizde banka müşterilerinin hesap numaraları IBAN’a dönüştürülmektedir ve bu sayede yanlış veya hatalı işlem sayısı azaltılmaya çalışılmaktadır.

QNB Finansbak IBAN’ınızı Nasıl Öğrenebilirsiniz?

QNB Finansbak şubelerinden, www.qnbfinansbank.com adresinden, internet şubesinden ya da iletişim merkezinden kolayca öğrenebilirsiniz. İletişim merkezi telefon numarası 0850 222 0 900’dür. Müşteri numaranız yani TC’niz ile internet şubesine giriş yapabilirsiniz. Ayrıca web sitesinden de hesap numaranızı girerek IBAN hesaplaması yapabilirsiniz.

IBAN’ın Amacı Nedir?

Her ülkenin IBAN numarası uzunluğu farklılık göstermektedir. IBAN’ın amacı da farklı ülkeler ve bankalarla yapılacak olan para transferlerindeki hataları ve gecikmeleri ortadan kaldırmaktır. Bu sayede göndericiden para bekleyen alıcının hesabını hızlı ve hatasız bir şekilde para transferi gerçekleşmiş olur. Eskiden karışık hesap numaralarından dolayı kişiler yanlış işlem yapabiliyor, parayı yanlış bankalara yatırabiliyorlardı bu durum ise para o bankaya yatırıldıktan sonra ortaya çıkıyordu.

Bunun düzeltilmesi için de birçok uzun işlem yapılmak zorunda kalınıyordu. Hesap numaralarının IBAN’a dönüştürülmesiyle birlikte bu durum ortadan kalktı. IBAN’ını bilmediğiniz birine yapacağınız para transferinde bankaya yazılı beyan vererek işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Kredi kartlarında IBAN bulunmamaktadır. Yurt içi ve yurt dışı döviz havaleleriniz için de IBAN kullanarak QNB Finansbanktan, iletişim merkezinden ya da internet şubesinden işleminizi yapabilirsiniz. IBAN’ınızla alakalı her türlü bilgiye 0850 220 0 900 numaraları telefondan kişisel bilgilerinizi sorgulatarak öğrenebilirsiniz.