Maaşın Kaç Katı Kadar Kredi Alınabilir?

Maaşın kaç katına kadar kredi alınabildiği her zaman en çok sorulan sorular arasında olmuştur. Maaşın kaç katına kadar kredi alınabildiği önemlidir. Çünkü müşterilerin hemen hemen hepsi maaşlarına göre kredi almaktadırlar. Maaşınızın kaç katın kadar kredi alabileceğinizi öğrenmek için yazımızı okuyun.

Maaşınızın kaç katına kadar kredi alabildiğiniz önemlidir. Talep edebileceğiniz kredi tutarı sadece maaşınıza göre değil kredi notunuza göre de belirlenmektedir. Çünkü geri ödeme taksitlerini ödeyemeyeceğiniz bir kredi tutarına zaten bankalar onay vermez. Bankalar sadece ödeyebileceğiniz kredilere onay verirler. Yani bankadan kredi talebinize red cevabı almamanız için talep edeceğiniz kredi tutarını çok iyi hesaplamanız gerekmektedir. Bu hesaplamayı yaparken bankaların websitelerinde yer alan örnek ödeme planlarına bakabilirsiniz. Hatta zaten bankadan kredi çekmek istiyorsanız bu ödeme planlarına bakmalısınız da. Çünkü bu ödeme planları size bankalardan ne kadar kredi çekebileceğiniz konusunda fikir de vermektedir. Maaşınızın kaç katı kadar kredi çekebileceğinizi öğrenmek için yazımızın devamına göz atın.

Bankalardan kredi talep ederken maaşınızın belirli bir katına kadar kredi talep edebileceğinizi unutmamalısınız. Bunun için maaşınızın en fazla 20 katına kadar kredi çekebileceğinizi bilmelisiniz. Ancak bu kadar yüksek bir kredi çekebilmeniz için kredi notunuzun da iyi ya da çok iyi düzeyde olması yani risk taşımaması gereklidir. Siz riskli ya da çok riskli müşteri kategorisine girmemelisiniz. Çünkü maaşınızın 20 katı kadar kredi zaten en üst düzeydir. Yani çekebileceğiniz en yüksek tutardır. Üstelik bunu yaparken gözünüz kapalı olarak ve geri ödeme taksitlerine hiç bakmadan maaşınızın 20 katı kadar kredi talep edemezsiniz. Çünkü burada da dikkat etmeniz gereken çok önemli bir husus vardır. Bu husus, talep ettiğiniz kredi tutarının geri ödeme taksitlerinin sizin maaşınızın yarısını geçmemesi gerektiğidir. Yani siz diyelim ki 1800 TL maaş alıyorsunuz ve bekârsınız. Bu durumda kredi notunuzun da bir engel teşkil etmemesi durumunda 36 bin TL’ye kadar kredi alabilirsiniz. Ancak bu kredinin geri ödeme taksitleri 900 TL’yi aşmamalıdır. Fakat eğer evliyseniz ve eşiniz de aynı maaşı alıyorsa bu durumda geri ödeme taksidi ikinizin maaş toplamının yarısını aşmamalıdır. Yani bu durumda taksitler 1800 TL’yi aşmamalıdır.