Krediye Kefil Olma

Bankadan yüklü miktarda kredi çekmek isteyen müşteriler kefalet bulmak zorundadır. Bu durumda da yakın dost, akrabalardan kefil olmasını istemektedir. Eğer ki yakın akrabanız ya da dostunuz sizden kefil olmanızı isterse onlara hayır cevabını vermek isteseniz de kıramadığınızdan dolayı kefil olacaksınız. Fakat kefalet sonucunda büyük bir riskin altına da girmiş bulunacaksınız.

Krediler bankaların önemli gelir kaynağı olduğundan dolayı bankalar geri alamayacağı paraları vermek istemeyeceklerdir. Müşterilerinden ya kefil bulmalarını ya da hayat sigortası yaptırmalarını isteyecektir. Müşterilerde krediye kefil olmak için en yakınlarını seçeceklerdir. Hal böyle olunca da kefil olan kişi de büyük bir sorumluluk altına girecektir.

Kefil olan kişinin sorumlulukları:

●Kefil olunan kişinin borcunu ödeyeceğine dair senet imzalanmaktadır. Eğer ki borçlu borcunu ödemezse borcu kendinizin ödeyeceğine dair beyanda bulunacaksınız.

●Kefil olunan kişinin hayata sigortasını dahi sizin ödemeniz gerekebilecek.

●Kefil olduğunuz kişi borcunu ödemezse banka sizin mallarınıza el koyabilecek ve ödeme yapmamanız durumunda ise haciz ile karşı karşıya gelebilirsiniz.

Krediye kefil olmak için iyice düşünmek ve her türlü riski göz önünde bulundurarak onaylamak gerekmektedir. Kredi çekmek isteyenlere kefil olurken aranan şartlar şu şekilde olmalıdır:

●18 yaşını doldurmuş ve kefil olacağınız kişinin çekmiş olduğu kredi miktarını ödeyebilir durumda olmanız gerekecektir.

●Krediye kefil olurken sizlerin geçmiş finanssal durumunuza bakılacaktır. Eğer ki ödemelerinizi düzenli yapmıyorsanız ve kredi notunuz düşük ise kefil olamayacaksınız.

●Evli iseniz siz kefil olmak isteseniz bile eşinizinse bu kefaleti onaylaması gerekecektir. Aksi takdirde kefil olamayacaksınız.

●Kefalet sözleşmesini el yazısı ile yazmanız ve krediyi çeken müşterinin kredisini ödemediği takdirde kefili olarak sizin ödeyeceğinizi beyan etmeniz gerekecektir.

●Bankalardan bazıları kefil olan kişi ile kredi çeken kişinin aynı ilde yaşamasını şart koymuştur. İkamet adreslerinizin kredisine kefil olduğunuz kimseyle aynı olması gerekmektedir.

Kredi kefaletinin dezavantajları

●Çekilen krediye kefil olunması durumunda tüm yükümlülükler sizlere ait olacaktır. Bundan dolayı kefil olduğunuz insanın borcunu düzenli ödeyip ödemediğini yakından takip etmelisiniz. Bu durumda oldukça zaman alıcı olacaktır.

●Krediye kefil olduğunuz kişi borcunu ödemezse borcu siz ödeyeceksiniz. Bundan dolayı kefil olduğunuz krediyi ödediğinizde ne kadar kaybınız olduğunu iyi hesaplamalısınız.

●Kefil olduğunuz kişi kredisini dememesi durumunda karşılaşacağınız başka bir nokta ise siz kefaletten dolayı borcu ödeseniz dahi kredi notunuz düşecektir. Bu durumda da ihtiyacınız olması durumunda kredi çekemeyeceksiniz.