Kredi Puanımı Nasıl Öğrenirim?

Kredi puanınızı nasıl öğreneceğinizi bilmiyor musunuz? Kredi puanınızı nereden sorgulayacağınızı yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz. 

Kredi puanını öğrenmek isteyen ve fakat kredi puanı sorgulama işlemini nereden yapacağını bilmeyen çok kişi vardır. Kredi puanınızı bilmeniz pek çok açıdan gerekli ve önemlidir. Kredi puanınızı bilmeniz, takip etmeniz ve kontrol altına almanız hayatınızda pek çok unsuru kontrol edebilmenizi sağlar. Ödemelerinizi kontrol altına almanız kredi puanınızı da kontrol etmeniz anlamına gelmektedir.

Kredi puanınızı öğrenebileceğiniz pek fazla platform yoktur. Kredi puanı sorgulama işlemi yapabileceğiniz platformlar bellidir. Kredi puanınızı sorgulama işlemini yapabileceğiniz en öncelikli platform Findeks platformudur. Findeks platformu Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından kurulan bir platformdur. Bu platforma her vatandaş üye olabilir. Findeks platformuna üye olmak ücretsiz olsa da bu platformda yapacağınız tüm işlemler ve alacağınız tüm hizmetler için ücret ödersiniz. Yani para konusunda en önemli olan unsuru, kredi notunuzu, korumak ve takip etmek için yine para ödersiniz.

Findeks platformu, herkesin kredi notunun saklandığı Kredi Kayıt Bürosu tarafından yine herkesin kredi notunu sorgulaması ve öğrenmesi için kurulmuştur. Findeks platformu, güvenli olarak kredi notunuzu sorgulamanızı sağlayan bir platformdur. Burada kredi notunuzu öğrenmek için 4,72 TL ödersiniz. Bu ücreti kredi kartınızla, banka kartınızla, Findeks hesabınıza yükleyeceğiniz bakiye ya da krediyle ödemeniz mümkündür. İsterseniz içinde çok sayıda hizmet olan düşük fiyatlı Findeks üyelik paketlerinden birine üye olarak da istediğiniz sorgulama işlemini yapabilirsiniz.

Findeks platformu dışında kredi notunuzu öğrenebileceğiniz yerlerden biri bankaların internet şubeleridir. Ayrıca bankaların mobil uygulamalarından da kredi notu sorgulaması yapabilirsiniz. Bankalar bu sorgulama işlemleriniz için ücret alırlar. Ancak bu tutar bankalar tarafından belirlenir. Ödemeniz gereken ücret Findeks platformunda ödediğiniz ücretten daha yüksek ya da daha düşük olabilir.

Findeks platformunda yapabileceğiniz işlemler çok çeşitlidir. Risk raporunuzu alabilir, notlu risk raporunuzu alabilir, çek endeksinizi öğrenebilir, not danışmanım hizmeti alabilir, takipçi hizmeti ile notunuzu takip edebilir, başkasının kredi notunu onun izni dahilinde sorgulayabilirsiniz. Bunu yaptığınızda o kişi kredi notunun sorgulanması için gelen SMS’i onaylamalıdır.