Kredi Puanım Görünmüyor

Kredi puanınız görünmüyorsa siz de kredi puanı henüz oluşmayan kişilerdensiniz demektir. Türkiye’de henüz kredi puanı oluşmayan pek çok kişi vardır. Üstelik bu kişiler Türkiye’deki vatandaşların %11’ini oluşturmaktadırlar. Kredi puanınızın görünmemesi durumunda neler yapmanız gerektiğini öğrenmek için yazımıza göz atın.

Kredi puanınızın görünmemesi endişelenmenizi gerektiren bir durum değildir. Kredi puanınız görünmüyorsa henüz oluşmamış demektir. Yani bu durum sizin bankadan daha önce hiç kredili bir ürün almadığınızı göstermektedir. Kredili ürünlerin başında krediler ve kredi kartları gelmektedir. Ayrıca bu ürünler arasında kredili mevduat hesabı (KMH) da vardır. Kredi puanınızın oluşmaması sizin bu ürünlerden hiçbirini daha önce hiç kullanmadığınız anlamına gelmektedir. Ayrıca siz daha önce vadesiz hesabınızdan hiç otomatik ödeme talimatı vermemişsiniz demektir.

Kredi puanınız yoksa bankaların kredili ürünlerini kullanmadığınız çok açıktır. Bu durumda kredi puanınızın oluşması için birkaç kredili ürünü kullanmanız gerekir. Kredi puanınızın görünmemesi bankalardan kredi almayacağınız anlamına gelebilir. Bu yüzden öncelikle bankaların birinden bir kredi kartı almalı ya da vadesiz hesabınızdan iki ya da üç tane otomatik ödeme talimatı vermelisiniz. Bunu yaptığınızda iki ya da üç ay sonra kredi puanınız oluşmaya başlayacaktır. Ancak bu ürünleri çok dikkatli ve düzenli kullanmanız şarttır. Kredi kartınızı kullanırken ekstre borcunuzun asgarî ödeme tutarını düzenli olarak yani geciktirmeden ödemelisiniz. Ayrıca eğer otomatik ödeme talimatı verdiyseniz ödenmesini istediğiniz faturaların ödenebilmesi için fatura tutarlarını karşılayacak kadar parayı vadesiz hesabınızda bulundurmanız şarttır. Böylece sizin ödemeleriniz otomatik olarak yapıldıkça ve siz ekstre borcunuzu düzenli olarak ödedikçe sizin ödeme alışkanlıklarınızı, borç ve hesap durumunuzu ve benzeri unsurları yansıtan kredi puanınız oluşmaya başlayacaktır. Kredi puanınızın durumunu görebilmek için bankanızın mobil bankacılık uygulamasından, internet bankacılığından ya da Findeks platformundan kredi puanı sorgulama işlemi yapabilirsiniz. Eğer kredi puanınız iyiyse ve gelir durumunuz da iyiyse bankalara kredi başvurusunda bulunmaya başlayabilirsiniz. Kredi puanınızı düzenli olarak takip etmek için Findeks üyelik paketlerinden yararlanmanız mümkündür. Ayrıca Findeks aracılığıyla notlu risk raporunuzu da alabilirsiniz. Daha ayrıntılı sorgulama işlemi için Gold Takipçi ve Gold Danışmanlık üyelik paketleri de mevcuttur.