Kredi Puanım Çok Düşük

Kredi puanınız çok mu düşük? Bankalardan kredi alamıyor musunuz? Bu durumda yapabileceğiniz şeyler yine de vardır. Kredi puanınızın düşük olması durumunda nasıl kredi alabileceğinizi öğrenmek için yazımızı okuyun.

Kredi puanı hemen hemen herkes için önem taşımaktadır. Kredi puanı bankalarla ve müşterisi olduğunuz şirketlerle aranızdaki ilişkiyi göstermektedir. Bu yüzden bankalara kredi başvurusunda bulunduğunuzda bankalar öncelikle sizin kredi puanınıza bakarlar. Bu şekilde ödeme alışkanlıklarınızın nasıl olduğunu, borcunuza sadık olup olmadığınızı ve bankalarla aranızın iyi olup olmadığını öğrenirler. Kredi puanınız iyiyse bankalardan kredi almanız mümkündür. Eğer kredi puanınız düşükse bu durumda bankalar kredi alabilmeniz için sizden bir kefil bulmanızı ya da bir gayrimenkulu ipoteklemenizi isterler. Ancak kredi puanınız çok düşükse bu durumda bankalardan kredi almanız hiçbir şekilde mümkün olmayabilir. Ayrıca kara listeye girerseniz zaten kredi puanınız sıfırı bulacaktır. Bu yüzden kredi puanınızı yükseltmeye çalışmanız kredi almaya çalışmaktan daha doğru bir hareket olacaktır. Çünkü bankaların sizin kredi talebinizi her reddedişinde kredi puanınız biraz daha düşecektir.

Kredi puanınızın düşük olması sizin borcuna sadık biri olmadığınızı, ödemelerinizi sürekli geciktirdiğinizi ya da hiç yapmadığınızı göstermektedir. Yani kredi puanınız aslında sizin ödemelerinizle ve borçlarınızla aranızdaki ilişkiyi yansıtmaktadır. Kredi puanınızı inceleyen bankalar kredi puanınızın düşük olduğunu gördüklerinde işte bu nedenlerle sizin kredi talebinizi reddederler. Kredi puanınız sizin aldığınız yeni krediyi düzenli ödeyip ödemeyeceğiniz konusunda da bankalara bir fikir vermektedir. Çünkü düşük kredi puanı sizin riski müşteri olduğunuzu göstermektedir. Bu da bankaların size bir cevap vermesi için yeterli bir bilgidir.

Kredi ihtiyacınız çok acil değilse kredi puanınızı yükseltmeye çalışmanız kredi almaktan daha iyi olabilir. Kredi puanınızı yükseltmek için borçlarınızı kapatın ya da yapılandırarak düzenli bir şekilde ödeyin. Siz borçlarınızı düzenli bir şekilde ödedikçe kredi puanınız size cevap verecek ve yükselmeye başlayacaktır. Eğer çok yüklü bir borcunuz yoksa iki ya da üç ay içinde kredi puanınızın yükselmesi mümkün olabilir. Bu durumda siz de kredi talebinde bulunabilirsiniz. Kredi puanınızı takip etmek için Findeks platformunu kullanabilirsiniz.