Kredi Puanı Sorgulama

Kredi puanı hem bankaların hem de müşterisi olduğunuz şirketlerin önem verdiği bir unsurdur. Hata son zamanlarda kredi puanı iş hayatında kişinin ne kadar güvenilir olduğunu gösteren bir kıstas hâline gelmiştir.

Kredi puanı daha çok bankadan kredi alırken işe yarayan ve bakılan bir unsur gibi akıllara yerleşse de son zamanlarda kişinin güvenilir olup olmadığını gösteren bir kıstas hâline gelmiştir. Bu nedenle kredi puanı aslında kişi için çok büyük önem taşımaktadır. Kredi puanınıza tıpkı CV’nize yani özgeçmişinize önem verir gibi önem vermelisiniz. Çünkü kredi puanınız sizin finans dünyasındaki konumunuzu göstermektedir.

Kredi puanı artık ev sahiplerinin dahi kiracılarından istediği bir bilgi hâlini almıştır. Ev sahipleri kiracının kirayı ödeyip ödemeyeceği konusunda fikir sahibi olmak için kredi puanına bakmaktadır. Çünkü kredi puanı kişinin borcuna sadık olup olmadığını göstermektedir. Yani ödemelerini düzenli olarak yapıp yapmadığını ve ödeme alışkanlıklarının olumlu olup olmadığını göstermektedir. Bu da kişiyi tanımayı sağlayan eşsiz bir bilgidir.

Kredi puanınız sizin için bu kadar önemliyse onu bilmeniz ve takip etmeniz gerekir. Kredi puanınızı sorgulamalı ve öğrenmelisiniz. Kredi puanınızı sorgulayabileceğiniz ve öğrenebileceğiniz en güvenilir yer Findeks platformudur. Findeks platformu, Kredi Kayıt Bürosu tarafından oluşturulan güvenilir bir platformdur. Kredi Kayıt Bürosu, Türkiye’nin önde gelen dokuz bankasının girişimi ile oluşturulan ve vatandaşların kredi puanlarını kaydeden bir kurumdur. Bu kurum Findeks’i yani vatandaşların kendi kredi puanlarını ve daha pek çok bilgiyi sorgulayabilmelerini sağlayan platformu oluşturmuşlardır.

Findeks sayesinde kredi puanınızı sorgulayabilir, öğrenebilir ve takip edebilirsiniz. Ancak bunun için Findeks platformuna kayıt olmanız şarttır. Findeks platformuna kayıt olmak ücretsiz olsa da platformda gerçekleştireceğiniz işlemler ücretlidir. Burada sadece kredi puanınızı değil çek endeksinizi de sorgulayabilir ve risk raporu alabilirsiniz. Ayrıca Findeks üyelik paketlerinden birine üye olabilir, işlemlerinizi daha düşük ücretlerle gerçekleştirebilirsiniz. Findeks platformunda kredi puanı sorgulama ücreti 4,72 TL’dir. Bu ücreti isterseniz kredi kartınızla ya da banka kartınızla ödeyebilirsiniz. Ayrıca Findeks platformuna yüklediğiniz bakiye yani kredi ile ücreti ödemeniz mümkündür. Bu platformda Not Danışmanlık hizmeti de alabilirsiniz.