Kredi Puanı Düşük Olana Kredi Verilir Mi?

Kredi puanı düşük olanların en çok sorduğu sorulardan biri de bankaların onlara kredi verip vermeyeceğidir. Kredi puanı düşük olanların bankadan kredi alıp alamayacaklarını öğrenmek için yazımıza göz atın.

Kredi puanı düşük olan kişilerin sayısı ülkemizde az değildir. Özellikle kredi borcunu sürekli geciktirdiği için ya da sürekli olarak kredi kartı borcunun sadece asgarî tutarını ödediği için kredi notu düşük olan çok kişi vardır. Ayrıca kara listeye girdiği için kredi notu dibi bulan ve sonra kara listede kalması gereken sürenin tamamlanmasıyla kara listeden çıkıp kredi başvurusu yapan kişilerin sayısı da çoktur. Ancak bu kişilerin kredi notu kara listeden çıkar çıkmaz yükselmemektedir. Bu nedenle kredi almaları pek mümkün olmamaktadır.

Kredi puanı düşük olan kişilere bankalar belirli koşullarla kredi verebilirler. Bu koşullar müşteriden müşteriye ve talep edilen kredi türü ile kredi tutarına göre değişir. Çünkü her müşterinin sahip olduğu risk raporu, kredi notu, geliri, varlıkları ve borçları farklıdır. Bu nedenle bankanın kişiden istediği koşullar da değişecektir. Hatta bazı bankalar müşteriye göre kredi faizi belirlemektedir.

Kredi puanınızın düşük olması durumunda riskli ya da çok riskli müşteri kategorisine girersiniz. Bu da bankalarla ve borçlarınızla aranızın iyi olmadığı anlamına gelmektedir. Yani kredi puanınızın düşük olmasından borçlarınızı düzenli ödemediğiniz, geciktirdiğiniz ya da hiç ödemediğiniz gibi anlamlar çıkarılır. Bu nedenle bankalar size ancak bir kefil göstermeniz ya da bir gayrimenkulünüzü ipotek ettirmeniz sonucunda kredi verirler. Ayrıca bunların yerine varsa kira gelirinizi de göstermeniz mümkün olabilir. Ancak bulabildiğiniz takdirde birini kefil göstermeniz en iyisidir. Bankalar genellikle memur kefil istemektedirler.

Kredi puanınızın düşük olması durumunda bankaların size kredi vermesi çok zordur. Yukarıda sıraladığımız koşullarla ancak kredi alabilmeniz mümkün olabilir. Bunun dışında kredi bulmanız çok zordur. Hatta bankaların sizin kredi talebinize red cevabı vermesi kredi notunuzu daha da düşürecektir. Bu yüzden kredi alamamanız hâlinde başka bankalara daha fazla kredi başvurusu yapmanız daha iyi değil daha kötü olacaktır. Bankaların size sürekli red cevabı vermemesi için en doğru olan şey önce kredi puanınızı yükseltip sonra kredi talep etmektir.