Kredi Notunuzu Yükseltmenin Üç Yolu

Kredi notunuzu yükseltmek istiyorsanız öncelikle kredi notunuzu yükselten durumların ve eylemlerin neler olduğuna hakim olmanız gerekir. Kredi notunuzu yükseltmek için kredi notunuzu yakından takip etmeniz ve kontrol etmeniz şarttır.

Kredi notu bankalarla yakın ilişkide olan kişiler için önem taşır. Ancak kredi notu, GSM operatörlerinden akıllı telefon alırken bile bakılan bir kıstas olduğu için aslında günümüzde kredi notunun hemen hemen herkes için önemli hâle geldiğini söylemek gerekir. Bu yüzden insanlar kredi notunun hangi durumlarda düştüğünü ve hangi durumlarda yükseldiğini bilmek istemekte ve merak etmektedirler. Bu yazımızda kredi notunuzu yükseltmenin üç yolunu bulacaksınız. Bu yollar başlıca yöntemler olarak öne çıkmaktadırlar.

  1. Vadesiz Hesabınızdan Otomatik Ödeme Talimatı Vermek Kredi Notunuzu Yükseltir

Kredi notunuzu yükseltmenin en hızlı ve en kolay yolu vadesiz hesabınızdan her ay ödemek zorunda olduğunuz iki ya da üç fatura için otomatik ödeme talimatı vermektir. Bu talimat sayesinde kredi notunuzun yükselmesi kaçınılmazdır. Ancak dikkat etmeniz gereken bir husus bu talimat neticesinde faturalarınızın ödenmesi için vadesiz hesabınızda yeterince para bulundurmanızın gerekli ve hatta şart olmasıdır. Zira hesabınızda faturalarınızın ödenmesine yetecek kadar para bulunmazsa bu durumda faturalarınız ödenemez ve kredi notunuzu yükseltmek isterken düşmesine neden olursunuz.

2. Borçlarınızın Tümünü Kapatmak ve Ödeme Alışkanlıklarınızı Düzeltmek Kredi Notunuzu Yükseltir

Borçlarınız varsa kredi notunuz düşecektir. Ancak borçlarınızı yapılandırarak ödemeye başlarsanız ve bu ödemelerinizi geciktirmeden yaparsanız kredi notunuz yükselecektir. Kredi notunuz ödeme alışkanlıklarınızı yansıtan bir göstergedir. Bu yüzden ödeme alışkanlıklarınızı düzelttiğinizde kredi notunuz bu adımınıza olumlu tepki verecektir. Borçlarınızı kapatmanız kredi notunuzu son derece olumlu bir şekilde etkiler. Bunun nedeni riskli müşteri kategorisinden çıkmanız ve bankaların güvendiği müşteri hâline gelmenizdir.

3. Kredi Kartı Ekstre Borcunuzun Asgarî Tutarından Fazlasını Ödemeniz Kredi Notunuzu Yükseltir

Kredi kartı ekstre borcumuz her ay ödediğimiz borçlardan biridir. Bu yüzden kredi notumuzu doğrudan etkilemektedir. Kredi borcumuz yoksa kredi notumuzu en fazla etkileyen unsur kredi kartı ekstre borcumuz olur. Bu yüzden kredi kartı borcunuzun sadece asgarî tutarını değil, asgarî tutarından fazlasını ödediğimizde kredi notumuz yükselecektir.