Kredi Notumun Yükselmesi İçin Ne Kadar Beklemeliyim?

Kredi notunuzun yükselmesi için ne kadar beklemeniz gerektiğini bilmiyor musunuz? Kredi notunuzu ne kadar sürede nasıl yükselteceğinizi yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz. 

Ülkemizde bir süredir yürürlükte olan kredi notu uygulaması ile birlikte artık kişilerin bankalar üzerinden kredi kullanabilmeleri, kredi kartı çıkartabilmeleri ve diğer finansal ürün ve hizmetlerinin birçoğundan yararlanabilmeleri için kredi puanlarının yani kredi skorlarının yeterli ve hatta iyi olması gerekmektedir. Zira çok sayıda bankanın ortak veri paylaşımı sayesinde ortaya çıkan kredi puanı, kişinin bankalarla olan geçmişine dair tüm bilgileri saklayıp bunları işleyerek somut bir sonuç çıkmasına yardımcı olmaktadır. Dolayısıyla kredi notu son derece önemli olmakla birlikte yetersiz olması da kredi ya da kredi kartı taleplerinin olumsuz yanıtlanmasında oldukça önemli bir neden olarak göze çarpmaktadır.

Kişinin kredi puanını yükseltmesi için öncelikle kredi notunun kaç olduğunu öğrenmesi gerekir. Bunun için de Findeks üzerinden gerekli adımları atarak ve biraz da para harcayarak bilgi edinmek mümkündür. Öğrenilen sonuca göre kredi puanının durumuna göre bir yol haritası belirlemek gerekir. Örneğin, kişinin kredi puanı ortalama düzeyde ise ve kişi kredi puanını yükselterek çok iyi seviyesine getirmek istiyorsa en az üç ay boyunca kredi kartı üzerinden yüksek alışveriş yapabilir ve tabii ki bu alışverişinin sonucunda gelecek olan ekstreyi de son ödeme tarihi geçmeden tam olarak ödemelidir. Tabii ki burada gereksiz para harcayın demek istemiyoruz. Sadece kredi kartınızın yoğun bir şekilde kullanılması ve ortaya çıkan harcamanın da karşılanması gerekiyor. Bunun için diğer aile bireylerinizin harcamalarını kendi kredi kartınız üzerinden yapabilirsiniz ve onların da zamanında ödemelerini sağlayabilirsiniz.

Kredi notunu etkileyen bir başka unsur da otomatik ödeme talimatı gibi işlemlerdir. Eğer otomatik ödeme talimatı vermediyseniz bunu yapabilir ve birkaç ay sonra değişimi görebilirsiniz. Zira otomatik ödeme talimatı bankaların ve dolayısıyla da kişinin kredi puanını belirleyen sistemin sevdiği hizmetlerden biridir. Kişinin, faturalarını düzenli olarak ödemek istediğini ve bunu da gerçekleştirdiğini göstermek açısından otomatik ödeme talimatının göz ardı edilmemesi gerekir.

Kredi puanı çok düşük olan ve dolayısıyla riskli ya da çok riskli sınıfına giren kişilerin kredi puanlarını yükseltmek için altı ay ya da bir yıl kadar beklemeleri ve süreçte de finansal hareketliliklerinin yoğun olduğu kadar olumlu olması da gerekmektedir.