Kredi Notumu Öğrenmek İstiyorum

Kredi notunuzu mu öğrenmek istiyorsunuz? Bunun için yapmanız gerekenler oldukça kolaydır. Kredi notunuzu nasıl öğrenebileceğinize dair bilgi almak için yazımızı okuyun.

Kredi notu oldukça önemlidir. Çünkü bu not, sizin ödeme alışkanlıklarınız ve borcunuza ne kadar sadık olduğunuz konusunda bankalara ve şirketlere önemli fikirler verir. Kredi notunuzu öğrenmeniz sizin için büyük bir artıdır. Çünkü kredi notunuzu öğrendiğinizde ve onu takip ettiğinizde ödemelerinizi geciktirmemeniz gerektiğini bilirsiniz. Ayrıca ödemelerinizi zamanında yapmayı alışkanlık hâline getirirsiniz. Kredi notunuzun nelerden etkilendiğini öğrenirsiniz. Bankaların sunduğu kredili ürünleri çok daha akıllıca kullanırsınız. Bu kredili ürünler arasında kredi mevduat hesabı (KMH), krediler ve kredi kartları vardır. Ancak kredi notunuz bunların yanı sıra vadesiz mevduat hesaplarınızdan verdiğiniz otomatik  ödeme talimatlarından da etkilenmektedir. Otomatik ödeme talimatlarınızın vadesiz hesabınızdan almak istediği tutarlara cevap alması çok önemlidir. Yani otomatik ödeme talimatlarınızın tümünün başarıyla gerçekleşmesi çok önemlidir.

Kredi notlarının tümü Türkiye’de Kredi Kayıt Bürosu’nda saklanmaktadır. Kredi Kayıt Bürosu, tüm vatandaşların kredi notlarını muhafaza eden ve gerektiğinde diğer kurumlarla ve bankalarla paylaşan kurumdur. Bu kurum ayrıca kredi notlarını vatandaşlarla da paylaşmaktadır. Bu paylaşım için Findeks platformunu oluşturmuştur. Findeks platformu, vatandaş olarak kredi notunuzu sorgulamanız ve öğrenmeniz için Kredi Kayıt Bürosu tarafından oluşturulmuştur. Bu platformun tek dezavantajı kredi notu sorgulamalarının ücretli olmasıdır. Aslına bakarsanız risk raporu almak ve benzeri sorgulamalar yapmak da ücretlidir. Ancak bu sorgulamaların ücretli olmasının sebebinin gereksiz ve yoğun bir şekilde sorgulamalar yapılmasını önlemek olduğu düşünülebilir. Yani eğer kredi notu sorgulama işlemlerinin tümü ücretsiz olsaydı bu durumda her zaman, çok sayıda ve gereksiz şekilde sorgulama yapılacaktı. Her bir sorgulama işleminden 4,72 TL alınması işte bunu önlemek için olabilir.

Findeks kredi notunuzu sorgulamak için Findeks platformuna T.C. kimlik numaranız ve cep telefonu numaranızla üye olmanız gerekmektedir. Daha sonra ilgili sayfaya girerek kredi notunuzu sorgulayabilir ve risk raporunuzu alabilirsiniz. Notlu risk raporu almak için 7 TL ödemeniz gerekir. Ancak Findeks üyelik paketi alarak bu sorgulamaları daha ucuza getirmeniz de mümkündür.