Kredi Notumu Nasıl Yükseltirim?

Kredi notunuz düşük mü? Kredi alamıyor musunuz? Kredi notunuzu yükseltmek mi istiyorsunuz? Bu durumda uygulayabileceğiniz belirli yöntemler bulunmaktadır. Kredi notunuzu nasıl yükseltebileceğinizi öğrenmek için yazımızı okuyun.

Kredi notunuz düşükse onu yükseltmeniz mümkündür. Ancak bunun için neler yapmanız gerektiğini bilmeniz gerekir. Kredi notu ile ilgili bilinen bazı yanlışlar vardır. Bunlardan biri kredi notunun alınan kredi sayısına bağlı olduğudur. Ancak bu yanlıştır. Kredi notu sizin borç durumunuzu değil borcunuzu ödeme zamanınızı esas alır. Yani borçlandığınız tutar değil borcunuzu zamanında ödeyip ödememeniz mühimdir. Bu yüzden kredi notunuz düşükse öncelikle onun neden düşük olduğunu bilmeniz gerekir. Eğer kara listeye girdiğiniz için kredi notunuz düşükse bu durumda yapabileceğiniz pek bir şey yoktur. Çünkü kara listeye girdiğinizde beş yıl boyunca bankaların hiçbiri size kredi yada kredili ürün vermeyecektir. Ancak hükümetten sicil affı çıkması hâlinde kredi borcunuzu yapılandırarak ödemeniz ve bankalardan tekrar kredi alabilmeniz mümkün olmaktadır. Kara listeye girdiğinizde kredi notunuz hemen hemen sıfıra ulaşır. Bu yüzden kara listede iseniz kredi notunuza müdahale edemez ve onu yükseltemezsiniz. Ancak kredi notunuz ödemelerinizi geç yaptığınız için düşükse bu durumda kredi notunuzu bazı yöntemlerle düzeltmeniz mümkün olabilir.

Her vatandaşın kredi notu farklıdır. Çünkü kredi notu ödeme alışkanlıklarından etkilenir. Unutmayın ki, sık sık kredi alan ve fakat borçlarını hep zamanında ödeyen ve ödemelerini geciktirmeden yapan bir kişinin kredi notu, hiç kredi çekmeyen birinin kredi notundan yüksek olabilir. Çünkü ödemelerini düzenli olarak yapan kişi bankaların güvenini kazanmıştır. Bu da o kişinin riskinin oldukça düşük olduğunu gösterir. Kredi notunuzu yükseltmeniz için öncelikle ödeme alışkanlıklarınızı düzene sokmanız ve borçlarınızı kapatmanız ya da yapılandırmanız gerekmektedir. Yapılandırma taksitlerinizi çok düzenli ödemeniz ve bir gün dahi geciktirmemeniz gerekir. Ayrıca kredi notunuzun sizin yaptığınız değişikliklerden nasıl etkilendiğini takip etmek için Findeks platformunu kullanabilirsiniz. Findeks platformuna T.C. kimlik numaranız ve cep telefonu numaranızla kayıt olabilirsiniz. Findeks kredi notunuzu her ay öğrenmek için Findeks üyelik paketlerinden yararlanabilirsiniz. Böylece her sorgulama için ödediğiniz tutar düşecektir.