Kredi Notum Yoksa Kredi Alabilir Miyim?

Kredi notunuz yoksa ve kredi almak istiyorsanız işiniz biraz zor olabilir. Kredi notu olmayan kişiler Türkiye’de vatandaşların yüzde on birini oluşturmaktadır. Kredi notunuz yoksa kredi alıp alamayacağınızı yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz.

Kredi notunuzun olmaması büyük bir sorun değildir. Hatta kredi notunuzun olmaması belki de kredi notunuzun düşük olmasından daha iyidir. Çünkü kredi notunuz yoksa daha önce bankalardan hiç kredili bir ürün ya da hizmet almamışsınız demektir. Bu yüzden de kredi notunuzun oluşması için bankalardan kredili ürün ya da hizmet almanız gerekecektir. Bu da kredi notunuzu oluşturmanız gerektiği anlamına gelmektedir.

Kredi notu, adı üstünde, kredili bir ürün ya da hizmet almanız sonucunda oluşur. Yani bankalardan kredi, kredi kartı aldığınızda ya da bankada kredili mevduat hesabı açtırdığınızda ve bunu kullandığınızda oluşur. Ancak kredi notunuz vadesiz hesabınızdan otomatik ödeme talimatı verdiğinizde de oluşur. Önemli olan kredi notunuzun size dair veriler bulmasıdır. Yani sizin ödeme alışkanlıklarınıza dair bazı bilgiler elde etmesidir. Kredi notunuz yoksa kredi notunuza etki edecek bir etken olmamış demektir.

Kredi notunuzun olmaması kredi almanıza kısmen engeldir. Çünkü bankalar kredi notunuza bakarak sizin ne kadar kredi alabileceğinizi belirlerler. Kredi notunuz yoksa kredi kartı alabilirsiniz fakat kredi almanız pek mümkün değildir. Bu durumda kredi almadan önce kredi notunuzun oluşmasını beklemeniz gerekecektir. Kredi notunuzun oluşması için atmanız gereken ilk adım vadesiz hesabınızdan iki ya da üç tane otomatik ödeme talimatı vermektir.

Kredi notunuzun oluşması için hesabınızdan iki ya da üç tane otomatik ödeme talimatı verdiğinizde vadesiz hesabınızda bu ödemelerin yapılması için yeteri kadar bakiye bulundurmanız gerekecektir. Yani bu ödemelerin sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilmesi şarttır. Böylece kredi notunuz iki ya da üç ay içinde oluşacaktır. Aldığınız kredi kartının yüksek limitli olması şart değildir. Düşük limitli bir kredi kartı almanız ve bu kartı bir süre kullanmanız yeterlidir. Ancak bu kullanım sırasında ekstre ödemelerinizi sorunsuz bir şekilde, zamanında ve geciktirmeden yapmalısınız. Ekstre borcunuzun tamamını yapmanız yüksek bir kredi notunuzun oluşmasını sağlayacaktır.