Kredi Notum Yok, Ne Yapmalıyım?

Kredi notum yok ve ne yapmalıyım sorusu, hiçbir şekilde kredi puanı bulunmayan kişiler tarafından dile getirilmektedir. Buradaki durumu biraz daha netleştirmemiz gerekirse, kredi puanının düşük olmasının kredi puanının olmamasıyla bir ilişkisinin olmadığını söylemeliyiz. Çünkü birçok kişi, kredi puanının olmamasını yeterli kredi puanının olmaması şeklinde yanlış anlayabilmektedir.

Kredi notunun oluşmamasında yani bir kişinin hiç kredi puanının olmaması kötü bir durum değildir. Ancak kişinin bankalardan kredi çekme ya da benzer bir talep doğrultusunda hareket etmesi gerektiğinde de zorlanacaktır. Bir kişinin kredi puanının olmaması o kişinin sıradan mevduat hesabı oluşturmak ve o hesabı kullanmak dışında bankalarla hiçbir ilişiğinin olmadığı ya da hiçbir şekilde bir başka banka ürün ya da hizmetini kullanmadığını gösterir. Dolayısıyla da banka ve buna bağlı olarak kredi puanını hesaplayan sistem kişi hakkında herhangi bir derecelendirme yapamamaktadır.

Kişinin kredi skoru oluşturabilmesi için bankaların ürün ve hizmetlerini kullanması gerekir. Bununla birlikte söz konusu hizmetlerin bankalar açısında olabildiğince az risk içermesi önemlidir. Çünkü banka, kredi vermek ya da yüksek limitli kredi vermek konusunda hiç kredi skoru olmayan bir kişiye soru işaretiyle yaklaşacaktır. Yapılması gereken ise öncelikle basit adımlarla başlamaktır. Örnek vermek gerekirse, düşük de olsa uygun seviyede limiti olan bir kredi kartı sahibi olmak, o kartı en az birkaç ay düzenli olarak kullanmak ve ekstreleri de tam olarak ödemek kişinin kredi puanının oluşmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca eğer bir banka hesabı varsa o hesap üzerinden ya da kredi kartı üzerinden otomatik ödeme talimatı vermek de kişinin olumlu bir şekilde kredi notuna sahip olmasını destekleyebilecek adımlardır.

Kredi puanı oluşmasını isteyen kişiler genellikle kredi kartı sahibi olmayı ve hatta düzenli olarak bir yıl kredi kullanımının sonunda ikinci bir kredi kartına başvurmayı tercih ederler. Tabii ki süreç boyunca tüm ekstrelerin yani tüm kredi kartı borçlarının zamanında ve tam olarak ödenmesi çok önemlidir. Bu gibi düzenli ödemeler, kişinin borcunu zamanında ve tam ödediğini, dolayısıyla güvenilir bir müşteri olduğu izlenimi yarattığı için kredi notu da olumlu etkilenecektir.