Kredi Notum Neden Düşüyor?

Kredi notunuz çeşitli nedenlerle düşebilir. Bu etkenleri bildiğiniz takdirde kredi notunuzu kontrol altına alabilir ve düşmesini engelleyebilirsiniz. Kredi notunun düşmesi hiç kimsenin istemediği bir durumdur. 

Kredi notunun düşmesine neden olan pek çok etken vardır. Bunlardan ilki geciktirdiğiniz borç ödemeleridir. Aslında geciktirdiğiniz ödemeler çoğunlukla doğrudan ya da dolaylı olarak kredi notunuzu etkilemektedir. Bu yüzden her ödemenizi zamanında yapmalı ve kesinlikle geciktirmemelisiniz. Geciktirdiğiniz borcun tutarı 1 TL de olsa 100 TL de olsa kredi notunuzu düşürecektir. Bu yüzden borç bırakmamalısınız. Kredi notunuzu en yakından etkileyen ödemeleriniz kredi taksit ödemeleri, kredi kartı ekstre ödemeleri ve kredili mevduat hesabı borç ödemeleridir. Bu borçları hiçbir zaman geciktirmemeniz gerekmektedir.

Kredi notunuz yeni kredi açılışlarından etkilenir. Ancak her yeni kredi açılışının kredi notunuzu olumsuz şekilde etkilediği söylenemez. Bu sizin aldığınız kredi tutarına ve riske göre değişmektedir. Eğer zaten iki bankadan aldığınız kredi söz konusuysa ve bunların üstüne yüksek tutarlı bir kredi alırsanız bu durumda aldığınız risk çok yükseldiği için kredi notunuz düşecektir. Ancak bankaların hiçbirinden kredi almadıysanız ve kredi borcunuz yoksa, ayrıca borçlarınızı düzenli olarak ödüyorsanız ve yeni kredi alırsanız kredi notunuzun bu durumdan çok olumsuz şekilde etkileneceği söylenemez. Kredi notunu düşüren önemli bir husus da devlete vergi borcunuzun ya da sigorta primi borcunuzun olmasıdır. Kısacası bir devlet kurumuna olan her türlü borcunuz kredi notunuzu düşürecektir.

Kredi notunu düşüren etmenler konusunda müşterilerin en çok gözden kaçırdığı husus kira ödemesidir. Kira ödemesi ile kredi notunuz arasında bir bağlantı kuramayabilirsiniz. Ancak kiranızı ödemediğinizde ev sahibinizin gerçekleştirebileceği eylemleri düşündüğünüz zaman neden kira ödemesinin kredi notunuzu etkileyeceği konusunda tahminler yürütmeniz mümkündür. Öncelikle kiranızı ödemediğiniz zaman ev sahibiniz hukukî bir süreç başlatabilir. Yani size noterden ihtarname çekebilir. Bu da sizin riskli müşteri kategorisine girmenize neden olur ve kredi notunuzu dolaylı şekilde etkileyerek kredi notunuzun düşmesine neden olur. Kredi notunuzun düşmesi ve yükselmesi söz konusu olduğunda en önemli unsurun sizin adınıza olan borçlar ve ödemeler olduğunu göz önünde bulundurmalı ve borçlarınızı geciktirmeden ödemelisiniz.