Kredi Notum Düşük, Kredi Alabilir Miyim?

Kredi notunuz düşük mü? Krediye ihtiyacınız mı var? Bu durumda bankalardan kredi almak için yapabileceğiniz şeyler kısıtlıdır. Çünkü kredi notu düşük olan müşterilere bankalar kredi vermek istemezler. 

Kredi notunuz bankalardan kredi almak için büyük önem taşır. Çünkü bankalar size kredi vermek için sizin ne kadar güvenilir olduğunuzu bilmek isterler. Kredi notunuz sizin kredi alabilirlik derecenizi gösterir. Kredi notunuz düşükse kredi alabilirliğiniz düşük demektir. Kredi notunuz yüksekse kredi alabilirliğiniz yüksek demektir.

Kredi notunuzun düşük olması pek çok bankadan kredi alamamanıza neden olur. Üstelik siz, size kredi verecek bankayı bulmakta ısrarcı olup bankaların tümüne kredi başvurusu yapmaya kalkarsanız ve kredi taleplerinize red cevapları alırsanız kredi notunuz daha da düşecektir. Bu nedenle kredi talebinize red cevabı aldıktan sonra aynı bankaya ya da başka bankaya başvuru yapmamalısınız.

Kredi notunuz düşükse ve krediye ihtiyacınız varsa bankalardan kredi alabilmek için kullanabileceğiniz bazı yollar vardır. Bunlar pek avantajlı yollar olmasa da kredi notunuz düşük olduğu için kullanmak zorunda olduğunuz yollardır. Yazımızın devamında bu yöntemlerin neler olduğunu öğrenebilirsiniz.

Kredi notunuzun düşük olması bankaların sizin kredi talebinize red cevabı vermesine neden olacaktır. Kredi alabilmek için kullanabileceğiniz yöntemler kefil bulmak ya da bir gayrimenkulünüzü ipotek ettirmektir. Bu yollarla ihtiyaç kredisi alabilmeniz mümkündür. Ancak kredi notunuz düşük olduğu için bankalar aldığınız krediye yüksek faiz uygulayacaklardır. Bu da kredi notunuzun düşük olmasının diğer bir dezavantajıdır.

Bankalardan bir kefil göstererek kredi almanız mümkündür. Ancak bankaların kefil olarak gösterdiğiniz kişinin memur olmasını ya da kredi notu yüksek bir müşteri olmasını tercih ettiklerini de göz önünde bulundurmalısınız. Bankalardan bir gayrimenkulünüzü ipotek ettirerek kredi alabilirsiniz. Bu gayrimenkul bir dükkan, iş yeri, konut, arsa ve benzeri bir gayrimenkul olabilir.

Bankalar kredi notu düşük olan müşterilere kredi verseler de bu kredinin faiz oranı çok yüksek olacaktır. Bu yüzden kredi notunuzu daima yüksek tutmaya bakmalısınız. Çünkü aniden ve acil olarak nakit paraya sıkıştığınızda kredi notunuzun düşük olması kredi almanıza engel olacaktır.