Kredi Notu Türkiye Ortalaması Nedir?

Kredi notu Türkiye ortalaması, Türkiye’de bulunan tüm vatandaşların kredi notlarının ortalamasının bulunmasıyla elde edilen kredi notudur. Bu ortalama insanların kredi notlarının düzeyini belirler. 

Kredi notu Türkiye ortalaması 2015 yılında 1450 olarak belirlenmiştir. Findeks platformunda kredi notu sorgulaması yaptığınız zaman çıkan raporda kredi notunuzun Türkiye ortalamasına göre bulunduğu noktayı da görmüş olursunuz. Bankalar kredi notunuzun Türkiye ortalamasına göre durumuna çok dikkat ederler. Özellikle kredi notunuzun Türkiye ortalamasının üstünde olması kredi notunuzun iyi olduğunu gösterir.

Bankalar, kredi notu Türkiye ortalamasının üstünde olan müşterilere çok daha kolay bir şekilde kredi verirler. Kredi notu Türkiye ortalamasını bir basamak gibi düşünebilirsiniz. Bu basamak sizin Türkiye ortalamasının üstünde olmasını sağlayan bir basamaktır. Bu da sizin kredi notu Türkiye’de ortalamasının altında olan kişilere göre borcunuza çok daha sadık olduğunuzu ve ödemelerinizi çok daha düzenli yaptığınızı göstermektedir.

Kredi notunuz Türkiye ortalamasının altındaysa bankadan kredi almanız çok daha zor olacaktır. Bankadan kredi alsanız da bankanın kredinize uyguladığı faiz yüksek olacaktır. Ayrıca bu hiç de avantajlı olmayacaktır. Bu nedenle kredi notunuzu Türkiye ortalamasının üstüne çıkarmalı ve kredi notunuzu hep bu düzeyde tutmaya çalışmalısınız. Kredi notunuzun hep bu düzeyde kalması acil nakit para gereksiniminizin olduğu durumlarda bankadan kolayca hızlı bir şekilde kredi çekmenizi sağlayacaktır.

Kredi notunuzu Türkiye ortalamasına ve Türkiye ortalamasının üstüne çıkarmak için ödeme alışkanlıklarınızı düzeltmeli ve ödemelerinizi geciktirmemelisiniz. Kredi borcu taksitlerinizi düzenli bir şekilde ödemeli, kredi kartı ekstre borcunuzu hiç geciktirmemeli ve ekstre borcunuzun asgarî tutarından fazlasını ödemelisiniz.

Kredi notunuz Türkiye ortalamasının altındaysa kredi notunuzu Türkiye ortalamasının üstüne çıkarmanız uzun sürecektir. Bu en az üç ay sürebilir. Bu süre boyunca kredi notunuzu yükseltmek için gerekli yöntemleri uygulamalı ve kredi notunuz istediğiniz düzeye ulaşana dek kredi başvurusu yapmamalısınız. Kredi başvurusu yaptığınızda bankadan red cevabı alırsanız kredi notunuz tekrar düşecektir.

Kredi notunuzu takip etmek ve sorgulamak için Findeks platformundan yararlanabilir, Findeks Not Danışmanım Hizmeti alabilirsiniz. Bu hizmet ücretlidir. Findeks platformunda sorgulama işlemlerine aldığınız hizmetlere ücret ödersiniz.