Kredi Notu Risk Kategorimi Nasıl Öğrenirim?

Kredi notu risk kategorisi kredi notunuzun seviyesine göre sizin taşıdığınız risk durumunu ifade eder. Kredi notu risk kategorinizi öğrenmek için yazımızı okuyun.

Kredi notu risk kategorisi sizin kredi notunuza göre taşıdığınız risk seviyesidir. Yani sizin kredi notunuzun yüksek ya da düşük olmasına bağlı olarak ne kadar riskli bir müşteri olduğunuzu ya da risk taşıyıp taşımadığınızı ifade eder. Buna bağlı olarak ne kadar risk taşıdığınızı öğrenmiş olursunuz. Ayrıca bu risk seviyenize göre bankalardan kredi alıp alamayacağınızı ya da alırsanız hangi koşullarla alabileceğinizi de öğrenmiş olursunuz.

Kredi notunuzu Findeks platformundan sorgulayıp öğrenebilirsiniz. Bu sorgulamanızın sonucunda size verilen raporda kredi notunuz yazar. Ayrıca kredi notunuzun bir değerlendirmesi yapılır. Yani kredi notunuz Türkiye kredi notu ortalamasına göre yorumlanır ve değerlendirilir. Böylece kredi notunuzun Türkiye ortalamasının neresinde olduğunu görürsünüz.

Kredi notunuza göre bir renk verilir. Bu renk kırmızıdan turuncuya, sarıdan açık yeşile ve sonra da koyu yeşile doğru değişmektedir. Kırmızıdan koyu yeşile doğru gidildikçe taşıdığınız risk azalırken, tersi yöne doğru gidildiğinde taşıdığınız risk artacaktır. Buna göre rapora bakarak risk taşıyıp taşımadığınızı ve taşıyorsanız da ne kadar taşıdığınızı öğrenebilirsiniz.

Kredi notları beş kategoride sınıflandırılmaktadır. Buna göre kredi notunuzu biliyorsanız onun iyi olup olmadığını şu sıralamaya göre bulabilirsiniz.

  • Kredi notunuz 0 – 799 arasında ise: Kırmızı renk söz konusudur. Çok riskli müşteri kategorisine girersiniz.
  • Kredi notunuz 800 – 1299 arasında ise: Turuncu renk söz konusudur. Orta riskli müşteri kategorisine girersiniz.
  • Kredi notunuz 1300 – 1499 arasında ise: Sarı renk söz konusudur. Az riskli müşteri kategorisine girersiniz.
  • Kredi notunuz 1500 – 1699 arasında ise açık yeşil renk söz konusudur. İyi düzeyde müşteri yani risk taşımayan, risksiz müşteri kategorisine girersiniz.
  • Kredi notunuz 1700 – 1900 arasında ise: Koyu yeşil renk söz konusudur. Çok iyi düzeyde müşteri yani kesinlikle risk taşımayan ve kesinlikle risksiz müşteri kategorisine girersiniz.

Kredi notu Türkiye ortalamasının 1450 olduğuna bakıldığında bu notun sarı renkte olduğunu ve Türkiye’deki müşterilerin çoğunun az riskli kategoride olduğunu söyleyebiliriz.