Kredi Notu Nasıl Oluşturulur?

Kredi notunun nasıl oluşturulduğunu herkes merak etmektedir. Herkes kredi notunu neyin etkilediğini sorgulamaktadır. Kredi notu pek çok unsurdan etkilenir. Bunların neler olduğunu öğrenmek için yazımızı okuyun.

Kredi notunun nasıl oluşturulduğu konusunda herkes bilgi almak istemektedir. Çünkü kredi notunu etkileyen unsurlar çok önemlidir. Kredi notunu düzeltmek ve yükseltmek isteyen insanlar bu unsurları öğrenerek buna göre hareket etmek istemektedirler. Çünkü kredi notu, düzenli ödeme alışkanlıklarının yanı sıra kefil olma eyleminden de kredi kullanım yoğunluğundan da etkilenmektedir. Kredi notunuzu etkileyen unsurları öğrenmek ve bu unsurların kredi notunuzu etkileme oranını bilmek için yazımızın devamına göz atın.

Kredi notunuz başlıca şu unsurlardan etkilenir ve bu unsurların kredi notunuzu etkileme oranı şu şekildedir: Bireysel Kredi ve Kredi Kartı Ödeme Alışkanlıkları (%30), Mevcut Hesap ve Borç Durumu (%25), Yeni Kredi Açılışları (%20), Kredi Kullanım Yoğunluğu (%15) ve Diğer unsurlar (%10). Gördüğünüz gibi kredi notunuz en çok bireysel kredilerinizin geri ödeme taksitlerinizi nasıl ödediğinizden ve kredi kartı ekstrenizi ödeme alışkanlıklarınızdan etkilenmektedir. Yani siz kredi gri ödeme taksitlerinizi bir ay gününde ödediğiniz halde ertesi ay biraz gecikmeli ödüyorsanız bu alışkanlığınız kredi notunuzu doğrudan ve olumsuz şekilde etkileyecektir. Ayrıca kredi kartı ekstre borcunuzu geciktirmeniz ya da sadece asgarî tutarını ödemeniz de kredi notunuzu aynı şekilde olumsuz yönde etkiler. Yeni kredi aldığınızda ya da borcunuzu kapattığınızda da kredi notunuzun olumlu ya da olumsuz şekilde değiştiğini görürsünüz. Bu yüzden kredi notunuzun hangi koşullardan etkilendiğini bilmeniz ödeme alışkanlıklarınızı düzenlemenizi ve kredi notunuzu yükseltme yönünde çalışmanızı sağlar.

Kredi notunuzu etkileyen diğer unsurlar arasında kefil olmanız gibi kredi notunuzu düşüren eylemler vardır. Herhangi birine kefil olduğunuzda kredi notunuz bundan doğrudan etkilenecek ve düşüşe geçecektir. Kefil olduğunuz kişi ödemelerini düzenli ve kusursuz şekilde yapsa da kredi notunuz düşecektir. Ancak kefil olduğunuz kişi ödemelerini geciktirirse kredi notunuz riskli ve çok riskli seviyelere doğru gerileyecektir. Bu yüzden kredi notunuzun etkilenmesini istemiyorsanız kimseye kefil olmamalısınız. Aksi takdirde sizin de acilen kredi almanız gerektiğinde bankalar size kredi vermeyeceklerdir.