Kredi Notu Kaç Olmalıdır?

Kredi notunuzun kaç olması gerektiğini bilmiyor musunuz? Yazımızı okuyarak kredi notunuzun kaç olması gerektiğini öğrenebilirsiniz. 

Ülkemizde faaliyet gösteren ve milyonlarca müşteriye sahip olan on altı bankanın bir araya gelerek oluşturdukları kredi puanlama sistemi ile birlikte günümüzde tüm bankacılık faaliyetlerine yansıyacak şekilde değerli bir unsur ortaya çıkmıştır. Kredi puanı, kredi notu ya da kredi skoru şeklinde ifade edilen bu unsur, kişilerin bankalarla ilişkili olarak yaptıkları işlemleri, finansal durumlarını ve daha birçok veriyi işleyerek ortaya çıkmaktadır. Sistem tarafından otomatik olarak belirlenen ve kişinin finansal işlemlerine göre düzenli olarak güncellenen kredi notu, kişilerin bankalardan talep edecekleri ürün ve hizmetlerde olumlu ya da olumsuz yanıt almalarında önemli bir faktördür.

Kredi çekeceğim kredi notu kaç olmalı, kredi kartı talep edeceğim kredi notu kaç olmalı şeklinde ve daha da artırabileceğimiz sorular kişilerin zihinlerini kimi zaman sıkça meşgul etmektedir. Çünkü artık hemen her banka müşterisi bilmektedir ki, başta kredi çekme talebi ya da kredi kartı alma talebi olmak üzere birçok ürün ve hizmet isteğinde kredi notu puanı devreye girmektedir. Öyle ki, birçok banka çalışanı sadece kredi notuna bakarak kişilerin kredi kullanıp kullanamayacaklarını ifade edebilmektedir. Peki, kredi notu hangi durumda kaç olmalıdır?

Her şeyden önce kişinin bankadan talep edeceği ürünün ya da hizmetin türüne ve miktarına göre kredi notu puanı ihtiyacı değişebilmektedir. Ancak hangi seviyede olursa olsun kredi kartı çıkarmak ya da kredi çekmek isteyen bir kişinin kredi puanı riskli sınıfa denk gelen seviyede olmamalıdır. Buna göre 1300 puanın altında kredi notuna sahip kişilerin riskli grupta yer aldıklarını ve kredi kartı ya da kredi kullanımı gereksinimleri olduğunda büyük olasılıkla olumsuz yanıt alacaklarını söyleyebiliriz. Diğer yandan Türkiye ortalamasına baktığımızda ortalama kredi puanının 1450 olduğunu hatırlamamız gerekirse kişinin en az 1450 puana sahip olması gerektiğini söylemeliyiz. Tabii ki bu aşamada kişinin banka tarafından istenen diğer gereksinimleri ne kadar yerine getirip getirmediği de önemlidir. Örnek vermek gerekirse, kişinin kredi puanı yeterli olsa da sigortalı bir çalışan değilse kredi kullanmak istediğinde büyük ihtimalle olumsuz yanıt alacaktır.