Kredi Kartı Nasıl Kapatılır?

Kredi kartınızı kapatmak mı istiyorsunuz? Kredi kartınızı borcu varken de yokken de kapatabilirsiniz. Kredi kartınızı nasıl kapatacağınızı öğrenmek için yazımızı okuyun.

Kredi kartı kapatma işlemi aslına bakarsanı son derece kolaydır. Kredi kartı almak, kredi kartını kapatmaktan daha zordur. Kredi kartı kullanıcıları arasında yanlış bilinen en önemli unsur kredi kartının borcu olsa da kapatılabilmesidir. Bankalar, müşterilerin kredi kartlarını kapatmamaları için yani müşteri kaybetmemek için kredi kartlarını borcu varken kapatamayacaklarını söylemektedirler. Ancak bu yanlıştır. Kredi kartınızı borcu varken de kapatabilirsiniz. Kartınız alışverişe ve kullanıma kapatılır. Ancak size sadece ekstre borcu gelir. Siz de bu ekstre borçlarını ay ay ödeyerek tamamlarsınız. Yani borcunuzu kapatırsınız. Kredi kartınızı nasıl kapatacağınızı öğrenmek için yazımızın devamına göz atabilirsiniz.

Kredi kartınızı kapatmak istiyorsanız yapmanız gereken şey bankanızın müşteri hizmetlerini aramaktır. Yani telefon bankacılığını kullanarak kredi kartınızı kapatmanız mümkündür. Müşteri hizmetlerini aradığınızda bankanızın müşteri temsilcisi ile görüşerek talebinizi dile getirebilirsiniz. Böylece kredi kartınızı kapatmak istediğinizi söylersiniz. Ancak müşteri temsilciniz elbette size cazip seçenekler sunmaya çalışacaktır. Yani sizin kredi kartınıza kartınızın sahip olduğu özelliğe göre; bonus, puan, chip para ve benzeri şeyler yükleyebileceğini söyleyecektir. Bu durumda sizden bir yıl daha kartınızı açık tutmanızı isteyecektir. Yani bir yıl kalma sözünüze karşılık olarak para verecektir. Siz kredi kartınızı kapatmak konusunda kararlıysanız bu gibi teklifleri kabul etmemelisiniz. Müşteri temsilciniz elbette bankanın müşteri kaybetmesini istemez. Bu yüzden size kredi kartınızı neden kapatmak istediğinizi soracaktır. Buradaki amaç bankanın sizin hangi hizmetten memnun kalmadığınızı öğrenmek istemesidir. Siz de kartınızı neden kapatmak istediğinizi söylemelisiniz. Ancak kredi kartınızı sadece artık kullanmak istemediğiniz için kapatmak isteyebilirsiniz. Bunu müşteri temsilcinize aktarmalısınız. Ardından müşteri temsilciniz size kredi kartınızın borcu varsa kartınızı borcu olduğu için kapatamayacağını söyleyecektir. Bu durumda kartınızın kapatılması konusunda ısrarcı olmalısınız. Kartınızın kapatılmasını istediğinizi ve sizin bu borcu ay ay gelecek ekstrelerle karşılık olarak ödeyebileceğinizi söylemelisiniz. Kararlı göründüğünüz takdirde müşteri temsilcisi size ısrar etmeyecek ve kredi kartınızı kapatacaktır. Kredi kartları bankalar tarafından 7 gün içinde kapatılır.