Kredi Kartı Borcum Kredi Notumu Etkiler Mi?

Kredi kartı borcunun kredi notunu etkileyip etkilemediği en çok merak edilen konulardan biridir. Kredi kartı borcu kredi notunu etkiler. Kredi notunuzun kredi kartı borcunuzdan ne şekilde etkilendiğini öğrenmek için yazımızı okuyun.

Kredi kartı borcunuz kredi notunuzu doğrudan etkileyen bir unsurdur. Çünkü kredi notu borçlardan, varlıklardan ve ödeme alışkanlıklarından etkilenerek oluşan bir nottur. Bu yüzden kredi kartı borcunuzu ödemediğinizde, geciktirdiğinizde ya da kredi kartı borcunuzu kapattığında kredi notunuz bunlara karşı tepki gösterecek ve yükselecek ya da düşecektir. Kredi notunuzun kredi kartı borcunuzdan nasıl etkilendiğini öğrenmek için yazımızın devamına göz atın.

Kredi notunuz sizin kredi borcunuzu ödeme alışkanlıklarınızdan, kredi kartı ekstre borcunuzu ödeme alışkanlıklarınızdan ve hemen hemen tüm borçlarınızla varlıklarınızdan etkilenmektedir. Kredi borcunuzu geciktirirseniz kredi notunuz düşer. Kredi borcunuzu kapatırsanız kredi notunuz yükselir. Kredi kartı ekstre borcunuzun sürekli olarak asgarî tutarını öderseniz kredi notunuz yine düşer. Kredi kartı ekstre borcunuzun tümünü öderseniz kredi notunuz yükselir. Yani kredi notunuz sizin borçlandığınız zaman nasıl hareket ettiğinizin bir göstergesidir. Borcunuz varken bunu ödemediğinizde kredi notunuzun düşmesi sizin borcuna sadık biri olmadığınızı ve güvenilir olmadığınızı gösterir. Aynı şekilde borcunuz varken bunu kapatmanız ve borcunuzu ödemeniz de sizin borcunuza sadık biri olduğunuzu ve güvenilir biri olduğunuzu gösterir.

Kredi notunuzu sürekli olarak takip ederseniz sizin eylemlerinizin kredi notunuzu nasıl etkilediğini de bilirsiniz. Bu yüzden kredi notunuzu Findeks platformu aracılığıyla takip etmeniz gereklidir. Kredi notu sorgulama işleminizi Findeks platformu aracılığıyla yapabilirsiniz. Ancak bu işlem için 4 TL ödemeniz gerekmektedir. Eğer her sorgulama işlemi için 4 TL vermek istemezseniz bu durumda Findeks üyelik paketlerinden yararlanabilirsiniz. Findeks üyelik paketlerini yıllık alabilir, aylık düşük ücretler ödeyerek kullanabilirsiniz. Bu durumda Findeks sistemi sizin aylık güncek kredi notunuzu ve risk raporunuzu e-posta adresinize PDF şeklinde ve cep telefonunuza SMS olarak gönderecektir. İsterseniz Gold Takipçi, Gold Danışman ve Premium gibi yüksek paketlerden birini alarak hem bu bilgileri aylık olarak alabilir hem de takipçi özelliğinden ya da danışmanlardan yararlanabilirsiniz.