Kredi Borcumu Nasıl Öderim?

Kredi borcunuzu ödemekte zorlanıyor musunuz? Kredi borcunuzu geciktirdiniz mi? Her gün kredi borcunuza gelen faizlerden çok mu korkuyorsunuz? Bu durumda mantıklı davrandığınızda kredi borcunuzu nasıl ödeyeceğiniz sorusuna cevap bulabilirsiniz. Kredi borcunuzu nasıl ödeyeceğinizi öğrenmek için yazımızı okuyun.

Kredi borcunu ödemek kolay değildir. Üstelik bu borç çok uzun vadeli ise öderken çok sıkılmanız mümkündür. Bu yüzden kredi borcunuzu ödeme sürecinizde sabırlı ve kararlı olmanız şarttır. Bunu başaramadığınızda bu krediyi neden aldığınızı düşünmelisiniz. Aldığınız kredi ihtiyaç kredisi, evlilik kredisi, konut kredisi, taşıt kredisi ya da mortgage kredisi olabilir. Ayrıca bu kredi başka kredi türlerinden biri de olabilir. Yapmanız gereken şey, kredi borcunuzu diğer masraflarınızın çok önünde hatta ilk sırada tutmanızdır. Bu borcunuz en öncelikli ve ilk sırada ödemeniz gereken bir borçtur. Çünkü bunu ödememeniz hâlinde bankalar sizden bu borcu almaya çalışacaklardır. Üstelik borcunuza faiz de yansıtılacaktır. Bu durumda borcunuzu ödemeniz imkânsız bir hâle gelecektir. Kredi borcunuzu nasıl ödeyebileceğinizi öğrenmek için yazımızın devamına göz atabilirsiniz.

Kredi borcunuzu geciktirdiyseniz ve ödeyemeyeceğinizi düşünüyorsanız bankanızla bu durumu görüşmeniz gerekir. Kredi borcunuzun yapılandırılmasını ve daha küçük taksitlere bölünmesini isteyebilirsiniz. Bu durumda bankanız sizin için bir şeyler yapabilir. Eğer kredi borcunuzu 90 günden fazla geciktirdiyseniz bu durumda kara listeye alınmanız kaçınılmazdır. Yani borcunuzu ödeseniz bile kara listeden çıkmanız için ya sicil affı çıkması ya da 5 yıl geçmesi gerekir. Bu yüzden kredi borcunuzu düzenli olarak ödemeye çalışmalı ve gelirinizle ilgili sıkıntı yaşamanız hâlinde hemen bankanızla görüşerek neler yapabileceğinizi konuşmalısınız. Kredi borcunuzu ödeyebilmeniz için maaşınızı alır almaz ya da aylık geliriniz elinize geçer geçmez. öncelikle kredi geri ödeme taksidiniz için gerekli tutarı ayırmalısınız. Böylece elinizde harcamak için aslında ne kadar paranız kaldığını görmüş olursunuz. Yani elinize geçen para aslında kredi geri ödeme taksit tutarını gelirinizden düştüğünüzde size kalan tutardır. Böylece aşırı harcama yapmaktan kaçınırsınız ve kredinizi düzenli olarak ödemiş olursunuz. Ne olursa olsun kredi notunuzun düşmemesi ve kara listeye girmemeniz için taksitlerinizi aksatmamalısınız.