Kredi Borcu Kredi Notunu Nasıl Etkiler?

Kredi borcunuz varsa ve bu borcunuzu geciktirdiyseniz bu durum kredi notunuzu son derece olumsuz bir şekilde etkileyecektir. Kredi borcunuzun kredi notunuzu nasıl etkilediğini öğrenmek için yazımızı okuyun.

Kredi notunuz sizin bankalardan kredi ve kredili ürün almak için ne kadar uygun olduğunuzun not ile ifade edilmiş hâlidir. Yani kredi notunuz ne kadar yüksekse bankalardan kredi ve kredili ürün almak için o kadar uygun bir müşterisiniz demektir. Kredi notunuz ne kadar düşükse bankalardan   kredi ve kredili ürün almak için o kadar uygun bir müşteri değilsiniz demektir. Bu yüzden kredi notunuzun önemli olması gibi, kredi notunuzu etkileyen unsurlar da o kadar önem taşımaktadır.

Kredi notunuzu etkileyen unsurları bilirseniz kredi notunuzu kontrol etmeye de o kadar yaklaşırsınız. Kredi notunuz sizin ödeme alışkanlıklarınızdan etkilenir. Yani kredi alırsanız ve bu kredi borcunuzun taksitlerini düzenli bir şekilde ödemezseniz bu durum sizin ödemelerinizi düzenli yapmadığınızı belirtecek şekilde kredi notunuza yansıyacaktır. Bu yansımanın da bir olumsuzluğu belirtmesi için olumsuz olması gerekir. Yani sonuç olarak kredi notunuz düşer. Üstelik, borcunuz kredi borcu olduğu için bu etkinin kredi notunuza yansıması doğrudan ve etkili olur.

Kredi notunuzu etkileyen unsurları ve bu unsurların kredi notunuzu oluşturma yüzdelerini şu şekilde sıralayabiliriz: Bireysel Kredi ve Kredi Kartı Ödeme Alışkanlıkları (yüzde 30), Mevcut Hesap ve Borç Durumu (yüzde 25), Yeni Kredi Açılışları (yüzde 20), Kredi Kullanım Yoğunluğu (yüzde 15) ve Diğer unsurlar (yüzde 10). Bu sıralamada gördüğünüz üzere Bireysel Kredi ve Kredi Kartı Ödeme Alışkanlıkları kredi notunuzun yüzde 30’unu oluşturmaktadır. Yani kredi borcunuz olduğunda bu borcunuzun kredi notunuzu yüzde otuz oranında etkileyebileceğini söyleyebiliriz. Ancak bu oran aslına bakarsanız oldukça yüksektir.

Kredi borcunuz olduğunda bu borcunuzu geciktirdiğiniz süre boyunca kredi notunuz düşük kalacaktır. Üstelik kredi borcunuzu ödediğinizde kredi notunuz hemen yükselmeyecektir. Kredi notunuzu etkileyen bir unsurun olumlu etkisi de olumsuz etkisi de kredi notunuza hemen yansımaz. Bu etkilerin görülebilmesi için kredi notu bilgilerinin güncellenmesi gerekir. Yani kredi borcunuzu bir gün geciktirirseniz ve sonra hemen öderseniz bunun etkisini zaten kredi notunuzun üstünde görmezsiniz.