Kredi Başvurum Reddedildi

Kredi başvurunuz reddedildiyse bunun nedenleri vardır. Kredi başvurunuzun reddedilme nedenlerini yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz. 

Kişilerin bankalardan kredi istemeleri yani kredi başvurusunda bulunmaları son derece kolaydır. Bunun için bankalar tarafından hazırlanan ve gerek televizyonlarda gerekse diğer birçok mecrada yayınlanan reklamlara bankalara göz atmak ve kısa mesaj göndermek yeterlidir. Diğer yandan kişinin hali hazırda müşterisi olduğu ve internet bankacılığını veya mobil uygulamasını kullandığı banka için de müşteri menüsünden kredi başvurusunda bulunmak kolaydır. Ancak bankaların kredi vermeleri bu kadar kolay olmamakla birlikte günümüzde öncelikle kredi puanlama sistemi kişiye kredi verilip verilmeyeceğine karar vermektedir.

Kişinin kredi başvurum reddedildi demesi için yaptığı başvurunun olumsuz yanıtlanmış olması gerekir. Bu sonucun neden ortaya çıktığına dair bankalar tarafından resmi bir açıklama yapılmaz. Yani hiçbir banka resmi olarak şu yüzden kredi veremiyoruz şeklinde bir yanıt göndermez. Bunun yerine olasılıklar üzerinden gidilir ve bankaların kredi puanlamasında da dikkat edilen gereksinimlerin ne kadar karşılanıp karşılanmadığına bakılır.

Bankaların kredi başvurum reddedildi ifadesine karşılık verebilecekleri yanıtın başında kişinin sigortalı bir çalışan olup olmadığı gelmektedir. Bu noktada söyleyebileceğimiz, bankaların sigortasız çalışanlara kredi vermesinin neredeyse imkânsız olduğudur. Diğer yandan kişinin sigortalı olarak bir yerden yeni işe başlaması da yeterli değildir. Zira söz konusu işte belli bir deneme süresi söz konusu olduğu için en az birkaç yıllık çalışan olmak önemlidir.

Kişinin sigortalı çalışan olmasına karşın kredi puanı düşükse bu durumda da kredi kullanması zordur ve başvurması halinde de kredi başvurunuz olumsuz yanıtlandı şeklinde bir cevap gelecektir. Kredi puanı açısından riskli grupta olmaması gerektiği gibi 1450 puan ya da bu puanın üstünde bulunması önemlidir. Çünkü bu puan ülkemizdeki kredi puan ortalaması olarak gösterilmektedir.

Kişinin kredi puanı yeterliyse ve diğer gereksinimleri de karşılıyorsa ancak buna rağmen kredi başvurusu olumsuz yanıtlandıysa bu durumda çekilmek istenen kredi miktarında bir sorun olduğu akla gelebilir. Zira ülkemizde bir kişi ancak maaşının yirmi katına denk gelecek tutarlarda kredi çekebilir. Bunun üstünde bir talep olumsuz yanıtlanacaktır. Tutarla birlikte kişinin kredi geri ödemelerinin maaşına oranı da önemlidir. Eğer geri ödeme planında kişinin aylık gelirinin yarısından fazlası kredi geri ödemesi olarak görünüyorsa bu durum sistem tarafından olumsuzdur.