KKB Skoru Nedir?

KKB skoru bankaların internet sitelerinde karşınıza çıkan ya da bir şekilde kulağınıza gelen bir ifade olabilir. KKB skoru hakkında ayrıntılı bilgi almak için yazımıza göz atın.

KKB skoru bankaların sıkça kullandığı bir ifadedir. KKB skoru aslında Kredi Kayıt Bürosu skorudur. Yani bu aslında sizin Findeks kredi notunuzdur. Findeks kredi notunun bu şekilde ifade edilmesinin nedeni Findeks platformunun Kredi Kayıt Bürosu tarafından oluşturulması ve aslında kredi notlarının saklandığı yerin Kredi Kayıt Bürosu olmasıdır.

Kredi Kayıt Bürosu Türkiye’nin önde gelen dokuz bankasının öncülüğünde kurulmuş bir kurumdur. Bu kurum kredi notlarını muhafaza eden ve bankalar ve şirketlerle paylaşan kurumdur. Bu kurum aynı zamanda vatandaşların risk raporlarında yer alan verileri de kaydeder. Müşterilerin gerçekleştirdikleri bankacılık işlemleri bankalar tarafından takip edilir ve bu kayıtlar düzenlenerek Kredi Kayıt Bürosu’na gönderilir.

Kredi Kayıt Bürosu’nun en önemli işlevi kredi skorlarının güvenli bir şekilde bankalarla ve şirketlerle paylaşılmasını sağlamaktır. Kurumun bu işlevi, müşterisi olduğunu bankanın ya da şirketin sizin ne kadar güvenilir olduğunuzu görmenizi sağlar. Ancak kredi skorunu bilmek vatandaşın da hakkıdır. Bu nedenle Kredi Kayıt Bürosu, vatandaşların kendi kredi skorlarını yani kredi notlarını sorgulamalarını ve öğrenmelerini sağlayan Findeks platformunu oluşturmuştur.

Findeks platformuna kayıt olmak ücretsizdir. Ancak bu platformda yaptığınız tüm sorgulama işlemleri ve aldığınız tüm hizmetler için ücret ödersiniz. Findeks platformunda kredi skorunuzu sorgulama ücreti 4,72 TL’dir. Bu ücreti kredi kartınızla ya da banka kartınızla ödemeniz mümkündür. Ancak burada sürekli sorgulama işlemi yapacaksanız her işlem için ücret ödemek ve kart bilgilerinizi girmek yerine Findeks üyelik paketi alabilirsiniz. Findeks üyelik paketini yıllık alırsınız. Üyelik Paketinin ücretini aylık olarak ödersiniz.

Findeks platformunda sadece kredi skoru sorgulama işlemi yapmazsınız. Aynı zamanda risk raporunuzu alabilir, çek endeksinizi öğrenebilirsiniz. Çek raporu alabilir, karekodlu çek raporu sorgulaması yapabilirsiniz. Tüm bu işlemler için ücret ödemek yerine Findeks platformunda bulunan hesabınıza kredi yani bakiye yükleyebilirsiniz. Böylece sorgulama işlemlerinizi daha hızlı yaparsınız. Ayrıca Findeks platformundan Not Danışmanım Hizmeti ve Takip Hizmeti almanız da mümkündür.