Kara Liste Nedir?

Kara liste kredi kartı borcunuzu, kredi borcunuzu ya da her iki borcunuzu da 90 gün boyunca ödemediğiniz durumda alındığınız listedir. Bu listede sadece borcunu 90 gün ve daha fazla geciktiren ve ödemeyen müşteriler bulunmaktadır. Kara liste hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için yazımızı okuyun.

Kredi borcunuz, kredi kartı borcunuz ve kredili mevduat hesabınıza ait borcunuz varsa bu borcunuzu ödemeniz için banka sizi 90 gün bekler. 90 günün sonunda borcunuzu hâlâ ödemememeniz durumunda banka yasal işlem başlatır. Bu yasal işlemler başlamadan önce banka sizi bilgilendirir. 90 günlük süre dolmadan önce banka size borcunuzun bir kısmını ödemeniz için bir süre verir. Borcunuzu ödememeniz durumunda kara listeye alınırsınız ve yasal süreç başlar. Banka sizin vadesiz mevduat hesaplarınızı bloke eder ve parayı buradan tahsil etmeye çalışır. Kara listeye girmeniz durumunda borcunuzu ödeseniz bile 5 yıl boyunca hiçbir bankadan kredi ya da kredi kartı alamazsınız. Ayrıca kredili mevduat hesabı da açamazsınız. Yani bankalardan hiçbir şekilde krediye işlem yaparak kredi almanız mümkün değildir. Üstelik borcunuzu ödemeniz kara listeden çıkmanızı da sağlamaz. Zaman zaman hükümet sicil affı çıkarmakta ve esnafların, şirketlerin ya da kara listede bulunan herkesin sicilinin temizlenmesini sağlamakta ve onların yeni bir sayfa açmalarını sağlamaktadır. Ancak buna güvenerek borç almamalısınız. Ayrıca söz konusu sicil affı borçları silmemekte sadece kara listeden çıkmanızı sağlamaktadır. Yani borcunuz varsa sicil affından yararlanabilmek için öncelikle borcunuzu kapatmanız gerekir. Bankalara başvurarak sicil affından yararlanmak istediğinizi söylediğinide bankalar öncelikle borcunuzu ödemenizi isteyecek ve borcunuzu yapılandırarak size bir süre verecektir. Bu süre genellikle 6 ay olmaktadır.

Kara listeye girmek kredi notunuzun dibe vurmasına da neden olmaktadır. Kara listeye girdiğinizde kredi notunuz sıfır olmaktadır. Bu da çok riskli müşteri kategorisine girmeniz anlamına gelmektedir. Bu yüzden bankalardan kredi aldığınızda bu krediyi düzenli ödemeniz hem kara listeye girmemeniz hem de kredi notunuzun düşmemesi için gereklidir. Kredi kartı ekstre borcunuz için de aynı durum geçerlidir. Kredi kartı ekstre borcunuzu aksatmamalı ve düzenli olarak ödemelisiniz.