Findeks’e Üye Olmak Ücretli Midir?

Findeks’e üye olmanın ücretli olup olmadığı konusunda çok sayıda soru sorulmaktadır. Findeks’e üye olmak ve kredi notunu öğrenmek isteyen kişiler üyeliğin ücretli olup olmadığını öğrenmek istemektedirler.

Findeks platformu, vatandaşların kredi notlarını sorgulamaları ve öğrenmeleri için Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından oluşturulmuş bir bilgilendirme platformudur. Kredi Kayıt Bürosu (KKB) ülkemizdeki tüm vatandaşların kredi notlarını muhafaza eden kurumdur. Findeks platformunun amacı kredi notu bilgilendirme hizmetleri vermektir. Bu yüzden insanlar bu platforma kredi notlarını öğrenmek amacıyla gelmektedirler. Ayrıca insanlar kredi notlarını öğrenmenin yanı sıra risk raporlarını almak, notlu risk raporlarını almak, not danışmanlığı almak ve izleme hizmeti almayı da istemektedirler. Ancak bunun için Findeks platformuna üye olmak şarttır.

Findeks’e üye olmak ücretsizdir. Findeks platformuna T.C. kimlik numaranız ve cep telefonu numaranızla kaydolmanız mümkündür. Ayrıca Findeks sistemi sizden nüfus cüzdanı bilgilerinizi de girmenizi isteyecektir. Bunun nedeni sistemin sizin siz olduğunuzdan emin olmak istemesidir. Yani bu platformda hiç kimse başka birinin yerine üye olamaz. Ayrıca bu sistem son derece güvenlidir. Sizin üyeliğiniz bir kere oluştuktan sonra sisteme sizin yerinize hiç kimse giremez.

Findeks platformuna üye olmak ücretsiz olsa da platforma girdiğinizde almak istediğiniz hizmetler ücretlidir. Kredi notu sorgulama işlem ücreti 4,72 TL ve notlu risk raporu alma ücreti 7 TL’dir. Bu işlemleri tek tek yapıp her defasında sisteme ücret ödemektense, pek çok işlemi barındıran Findeks üyelik paketlerinden birini almayı tercih edebilirsiniz. Bu paketleri yıllık olarak alırsınız ve ödemenizi aylık olarak yaparsınız. Ayrıca bu paketlerin içinde aradığınız tüm hizmetler vardır. Findeks platformundaki dört ayrı paketten size göre olan birini seçebilirsiniz.

Findeks platformuna üye olduğunuzda sistem güvenliği sağlamak amacıyla size birkaç farklı resim gösterecek ve sizden bir güvenlik resmi seçmenizi isteyecektir. Sizin yapmanız gereken şey bunlardan birini seçmek ve bunu sürekli olarak hatırlamaktır. Çünkü sisteme giriş yaptığınız zaman sistem size bunu gösterecektir. Eğer sistemin gösterdiği resim sizin seçtiğiniz resimse bir sorun yok demektir. Ancak size sizin seçtiğiniz resmi değil de bundan farklı bir resim gösterirse giriş yapmamalı ve bir sorun olduğunu sisteme bildirmelisiniz.