Findeks’e Nasıl Üye Olunur?

Findeks’e nasıl üye olunduğu konusunda aradığınız tüm bilgilere yazımızı okuyarak ulaşmanız mümkündür. Findeks kredi notu sorgulama ve öğrenme platformudur.

Findeks’e nasıl üye olunduğu konusunda ihtiyacınız olan tüm bilgileri yazımızı okuyarak öğrenmeniz mümkündür. Findeks platformu Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından vatandaşlar için oluşturulmuş bir kredi notu sorgulama platformudur. Bu platform sayesinde vatandaşlar kredi notu sorgulama işlemlerini platforma kayıt olarak gerçekleştirebilirler. Ayrıca kredi notu ile ilgili almak istedikleri hizmetleri de alabilirler.

Findeks’e üye olmak için yapmanız gereken şey bilgilerinizi eksiksiz ve doğru bir şekilde girmektir. Çünkü bu platform resmî bir platformdur ve vatandaş olarak tüm bilgilerinizi alır. Ayrıca sizin gerçekten siz olduğunuzdan emin olmak için de sizden nüfus cüzdanınızda yer alan bilgileri girmenizi ister. Bunları sırayla ve doğru bir şekilde girmeniz platforma kaydolmanız ve işlemlerinizi yapabilmeniz için şarttır.

Findeks’e üye olmak için yapmanız gerekenler sırayla T.C.kimlik numaranızı, cep telefonu numaranızı ve nüfus cüzdanınızda yer alan bilgileri girmektir. Daha sonra sistem karşınıza bazı resimler getirecek ve sizden güvenliğiniz için bir resim seçmenizi isteyecektir. Bu sizin güvenlik resminiz olacaktır. Sisteme girdiğinizde sistem size bir resin gösterecektir. Eğer o resim sizin seçtiğiniz resim değilse sisteme bunu bildirmeniz gerekir. Sistemin gösterdiği resim sizin seçtiğiniz resimse bu durumda sisteme güvenli bir şekilde giriş yapabilirsiniz. Bunların yanı sıra sistem güvenliği sağlamak amacıyla cep telefonunuza SMS ile tek kullanımlık şifre gönderecektir. Bu şifreyi de giriş sırasında yazmanız zorunludur.

Findeks platformunu oluşturan Kredi Kayıt Bürosu (KKB), Türkiye’de tüm vatandaşların kredi notlarını kaydeden, saklayan ve hem bankalarla hem de şirketlerle paylaşan bir kurumdur. Findeks platformuna girdiğinizde kredi notunuzu sorgulayabilir, kredi notunuzla ilgili diğer pek çok işlemleri yapabilir ve çeşitli hizmetler alabilirsiniz. Findeks risk raporunuzu ve notlu risk raporunuzu alabilirsiniz. Findeks platformuna üye olmak ücretsiz olsa da kredi notu sorgulama işlemi ve diğer işlemler ücretlidir. Kredi notu sorgulama işlem ücreti 4,72 TL ve notlu risk raporu alma ücreti 7 TL’dir. Ancak Findeks üyelik paketlerinden size uygun olanı alarak işlemlerinizi daha düşük ücretlerle yapabilirsiniz.