Findeks Kredi Notumu Nasıl Öğrenirim?

Ülkemizdeki bankalardan kredi kullanmak isteyen kişiler hakkında bazı bilgiler o kişinin ilgili krediyi geri ödeyebilme gücü hakkında bilgi vermektedir.

Bir süre öncesine kadar bankanın kendi insiyatifi ile ve daha çok da kişinin ilgili banka olan geçmişine bağlı olarak gerçekleştirilen kredi verme ya da kredi talebini olumsuz yanıtlama gibi durumlar artık belli bir standarda ulaştı. Bu standart ise Findeks kredi notu olarak karşımıza çıkıyor.

Banka üzerinden kredi çekmek isteyen kişileri öncelikle bir hazırlık süreci bekliyor. Bu hazırlık sürecinde amaç, bankayı, çekilmek istenen kredinin geri ödenebileceği hakkında ikna etmek. Ancak bu ikna sözlü bir şekilde değil de daha çok veriler ve kişinin ekonomik geçmişi üzerinden gerçekleşiyor. Yani kişi bu zamana kadar faturalarını düzenli olarak ödemişse, kredi kartı kullanımı sonrasında kendisine çıkartılan ekstreleri zamanında ve düzenli olarak ödemişse ve bankadan kredi çekmişse ilgili kredi ya da kredileri de başarılı bir şekilde geri ödemişse bu durumda kişinin kredi puanı da yüksek oluyor. Yüksek kredi puanı ise diğer kriterleri bir kenara bıraktığımızda bankaların dikkate ettikleri ilk unsur olması bakımından ayrı bir önem arz ediyor. İşte bu noktada kişi, Findeks kredi notunu nasıl öğreneceğini bilmek isteyebiliyor.

SMS göndererek ya da internet sitesi üzerinden karşısına çıkan formu doldurarak kişi Findeks kredi notunu öğrenebiliyor. Maalesef ki bu öğrenmenin maddi bir karşılığı söz konusu. Yani KKB yani Kredi Kayıt Bürosu üzerinden gerçekleştirilen bu sorgulama işlemi için kişiden 4,72 TL gibi bir ücret talep ediliyor. Söz konusu ücretin her bir sorgulama işlemi için geçerli olduğunu da belirtelim.

Son olarak Findeks kredi notu uygulaması hakkında ve ilgili kurum hakkında bilgi vermemiz gerekirse, ülkemizde faaliyet gösteren ve sektörün önde gelen dokuz bankası tarafından kurulan Kredi Kayıt Bürosu üzerinde kişilerin bankacılık geçmişleri tutuluyor. Gerektiğinde kişi ya da KKB’ye bağlı olan banka ilgili kişinin bankacılık geçmişine dayalı olarak çıkarılan kredi puanını sorgulayarak öğreniyor. Ortaya çıkan kredi puanı da kişinin kredi kullanmasına ya da kullanmamasına yönelik bankanın karar vermesine oldukça yardımcı oluyor.