Findeks Kredi Notu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Findeks kredi notu sorgulama işleminin nasıl yapıldığı çok merak edilen konulardan biridir. Findeks kredi notunuzu sorgulamak istiyorsanız bunu nasıl yapmanız gerektiğini yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz. 

Findeks kredi notu bankaların ve şirketlerin en çok önem verdiği kıstaslardan biridir. Herkesin bir kredi notu vardır. Bu kredi notları Kredi Kayıt Bürosu (KKB)’nda saklanır. Kredi Kayıt Bürosu (KKB) hem kredi notlarını muhafaza eden hem de bunları bankalarla ve şirketlerle paylaşan bir kurumdur. Kredi notları sadece bankaların ve şirketlerin değil aynı zamanda vatandaşın kendisinin de öğrenmek istediği bir bilgidir. Bu yüzden Kredi Kayıt Bürosu vatandaşların da kredi notu sorgulamalarını yapmalarını sağlayan bir platform kurmuştur. Bu platform Findeks platformudur. Findeks platformu vatandaşlara özel bir kredi notu sorgulama, takip etme ve kontrol etme platformudur. Vatandaşlar buraya kayıt olarak kredi notları ile ilgili her türlü sorgulama işlemini yapabilmektedirler. Findeks platformu sayesinde kredi notunuzu sorgulayabilir, notlu risk raporunuzu alabilir, takipçi ve not danışmanı gibi hizmetlerden yararlanabilirsiniz. Ancak Findeks platformunda yaptığınız tüm sorgulama işlemlerinin ücretli olduğunu bilmeniz gerekir. Kredi notu öğrenme ücreti 4,72 TL, notlu risk raporu alma işleminin ücreti 7 TL’dir.

Findeks kredi notu sorgulama işlemini yapmak için öncelikle Findeks platformuna üye olmanız şarttır. Bu platforma üye olmak için T.C. kimlik numaranızı ve cep telefonu numaranızı girdikten sonra nüfus cüzdanınıza ait bazı bilgileri girmeniz gerekir. Bu, sistemin sizin siz olduğunuzdan emin olmak için oluşturduğu bir güvenlik önlemidir. Bunları yaptıktan sonra kredi notu sorgulamanız yapabilirsiniz. Bu sırada sistem sizden ücret tahsil edecektir. Bu ücreti isterseniz banka kartınızla ya da kredi kartınızla ödeyebilirsiniz. Sonra kredi notunuz karşınıza gelir. Eğer kredi notunuzu sık sık sorgulama ihtiyacı hissediyorsanız ve risk raporunuzu almak ya da kredi notunuzla ilgili başka sorgulama işlemleri yapmak istiyorsanız bu durumda Findeks üyelik paketlerinin birinden yararlanmanız sizin için daha uygun olacaktır. Çünkü bu paketleri aldığınızda sorgulama işlemleri için ödediğini ücretler daha düşük olacaktır. Ayrıca bu şekilde daha çok hizmeti daha ucuza almanız mümkündür.