Findeks Karekodlu Çek Sistemi Nedir?

Findeks karekodlu çek sistemi çeki düzenleyen ve çeki alan kişi için son derece yararlı bir sistemdir. Bu sistem sizin çeki düzenleyen kişi ya da kurum hakkında anında bilgi sahibi olmanızı sağlar. 

Çekler çok sık bir şekilde kullanılan kısa süreli borçlanma araçlarıdır. Ancak her zaman olduğu gibi çeklerde de sahtecilik yapılabilmekte, artık dolaşımda olmayan çekler kullanılabilmektedir. Karşılıksız çekle karşılaşan alacaklıların sayısı çok fazladır. Bu yüzden Findeks, teknolojinin gücünü kullanarak Findeks karekodlu çek sistemini oluşturmuştur. Bu sistem sayesinde artık size çek düzenleyen kişilerin ya da kurumların sahte, karşılıksız ya da artık dolaşımda olmayan çek vermesi mümkün değildir.

1 Ocak 2017’den itibaren karekodlu çeklerin kullanılması zorunlu olmuştur. Artık üstünde karekod olmayan çekleri kabul etmemelisiniz. Findeks karekodlu çek sistemi sayesinde çeklerin üstünde bulunan karekodları Findeks Mobil Uygulama ile tarayarak Findeks karekodlu çek raporu alabilirsiniz. Bu rapor size çek hakkında ve çeki düzenleyen kişi ya da kurum yani keşideci hakkında tüm bilgileri verecektir.

Karekodlu çekler hem çeki düzenleyen hem de çeki alan kişiler için son derece yararlıdır. Bu sayede keşideci alacaklının ona güvenmesini sağlarken alacaklı da çekin üzerinde yazan tutarı belirtilen vade sonunda alacağından emin olmaktadır. Çekin sahte olup olmadığını anladığınız gibi kayıp ya da çalıntı olup olmadığını da anlayabilirsiniz. Ayrıca çeki düzenleye kişi ya da kurumun çek endeksini de görebilirsiniz. Çek endeksi keşidecinin çek ödeme performansıdır. Bu endeks 0 ila 1000 arasında olup keşideciye verilen puandır. Bunu kredi puanına benzetebilirsiniz.

Findeks karekodlu çek sistemi ile çek raporu almak için keşidecinin iznini almanıza gerek yoktur. Size bir çek verildiğinde bu çeki kabul edip etmemek konusunda kararsızsanız hemen Findeks Mobil Uygulamasını kullanarak Findeks karekodlu çek sistemi üzerinden karekodu okutabilir ve Findeks karekodlu çek raporuna ulaşabilirsiniz. Böylece bu çeki kabul edip etmeyeceğinize karar verebilirsiniz.

Findeks karekodlu çek raporunda çeki düzenleyen kişi ya da kuruma ait ad ve soyad, T.C. kimlik numarası ve vergi numarası, çek numarası, çek sahibi, çekin bağlı olduğunu hesap, çek yaprağının üzerindeki bilgilerin gerçek olup olmadığı gibi bilgiler bulunur.