Banka Kredi Puanım Yok

Banka kredi puanınız yoksa endişelenmeyin. Bu durum Türkiye’de yaşayan vatandaşların %11’i için aynıdır. Yani Türkiye’de yaşayan insanların %11’inin kredi puanı yoktur. Banka kredi puanınızın olmaması durumunda neler yapabileceğinizi yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz.

Kredi puanı bankalarla şirketlerle arasını iyi tutmak isteyen herkesi ilgilendiren bir unsurdur. Hemen hemen herkes kredi puanının yüksek olmasını istemektedir. Hatta kredi puanı düşük olan kişiler bu puanı nasıl yükseltebileceklerini düşünmektedirler. Ancak hemen hemen herkes kredi puanını yükseltmek isterken insanların söz konusu %11’i de kredi puanının olmamasından yakınmaktadır. Türkiye’de kredi puanı olmayan yani daha doğrusu kredi puanı henüz oluşmayan insanlar mevcuttur. Eğer siz de bu insanlardan biriyseniz endişelenmeyin. Çünkü bu durum endişelenmenizi gerektiren bir durum değildir. Kredi puanınızın olmaması sizin bankalardan kredili hiçbir ürün almadığınız anlamına gelmektedir. Yani siz şimdiye kadar bankalarda hiç kredili mevduat hesabı (KMH) açmamışsınız, bankalardan kredi almamışsınız ve kredi kartı da almamışsınız demektir. En az bir kredi kartınız olsaydı ve bunu en az üç ya da dört ay kullansaydınız o hâlde kredi puanınız da bu kredi kartınızı kullanmanıza bağlı olarak oluşurdu. Ayrıca kredi puanınızın olmaması sizin bankalarda bulunan hesabınızdan hiç otomatik ödeme talimatı vermediğiniz anlamına da gelmektedir. Kredi puanınız yoksa yani hiç oluşmamışsa bu durumda neler yapabileceğinizi yazımızın devamını okuyarak öğrenmeniz mümkündür.

Banka kredi puanınız yoksa bu durum sizin kendi kredi puanınızı oluşturmanız gerektiği anlamına gelir. Kredi puanınızın oluşması için bankalardan kredili ürünler almanız gerekmektedir. Yani bankalardan kredi, kredi kartı almanız gerekmektedir. Bunların yanı sıra bankalarda kredili mevduat hesabı açabilir ya da hesabınızdan otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz. Başlangıçta kredi almanız tabii ki şart değildir. Bunun yerine düşük limitli bir kredi kartı almayı deneyebilirsiniz. Ayrıca hesabınızdan iki ya da üç tane otomatik ödeme talimatı vererek bir başlangıç yapabilirsiniz. Bu şekilde aldığınız kredi kartını iki ya da üç ay kullandığınızda kredi puanınız oluşacaktır. Ayrıca otomatik ödeme talimatının çalışabilmesi için hesabınızda ödeme talimatı verdiğiniz faturaların ya da ekstrelerin ödenmesine yetecek kadar para bulundurmanız gerekmektedir.